Σπουδαία νίκη-ανάσα, την τέταρτη στο πρωτάθλημα, πέτυχε ο Αλμωπός επί του Ηρακλή στην Αριδαία για την 16η αγωνιστική της Super League με γκολάρες από τους Πέττα και Σουλιώτη – Απομακρύνονται από την κορυφή οι «κυανόλευκοι».

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αλμωπός Αριδαίας ήταν ανώτερος και είχε τις καλύτερες ευκαιρίες βρίσκοντας ένα γκολ περίπου μετά από μισή ώρα αγώνα.

Η πρώτη φάση ανήκε στον Ηρακλή καθώς ο Πανάγου έβγαλε σέντρα σουτ στο 20′ αναγκάζοντας τον Σουλιώτη να διώξει σε κόρνερ ενώ η ομάδα της Πέλλας ευτύχησε να προηγηθεί στο 28′ καθώς ο Πέττας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κωστούλα και πλάσαρε τον Βελλίδη στην απέναντι γωνία για το 1-0.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν μόλις μία ακόμη αξιόλογη ευκαιρία, αυτή στο 34′ με το μακρινό σουτ του Πανάγου να περνάει πάνω από την εστία του Ντόκιτς ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Έππας των γηπεδούχων πέρασε τον Χρουσιέλ από τα δεξιά και έκανε γύρισμα όμως ο Βελλίδης έδιωξε προ του Πατρινού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο του Γιώργου Τυριακίδη ήταν αυτό που απείλησε πρώτο με το σουτ του Παπαδόπουλου στο 48′ να φεύγει εκτός εστίας ενώ την ίδια τύχη είχε και από πλευράς «Γηραιού» το αντίστοιχο του Κούστα στο 68′.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Αλμωπός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ηρακλή και προειδοποίησε στο 84′ καθώς ο Κέρθι πάσαρε στον Ταχματζίδη με τον Βελλίδη να τον προλαβαίνει σωτήρια. Στο 88′ ωστόσο και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σουλιώτης έπιασε εντυπωσιακό γυριστό σουτ καρφώνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Βελλίδη διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Αλμωπός ανέβηκε στην 7η θέση με 20 βαθμούς ενώ αντίστοιχα ο Ηρακλής καταλαμβάνει την 6η με 23.

Tην επόμενη, -17η- αγωνιστική, η ομάδα της Πέλλας θα φιλοξενηθεί από τον Πανσερραϊκό ενώ αντίθετα οι Θεσσαλονικείς έχουν ρεπό.

Οι συνθέσεις:

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Κυριακίδης (Μακρυδάκης 76′), Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Παρασκευάς (Καρυπίδης 90′), Μανωλάκης, Πέττας (Ασλαμπάλογλου 66′), Κέρθι, Έππας (Ρίβας 76′), Πατρινός (Tαχματζίδης 65′), Παπαδόπουλος.

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (Άλβαρεζ), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Βιτλής, Πατράλης, Σίλβα (Κόκκορης 72′), Τόμας (Μιστκόφσκι 81′), Τότσκα (Κούστα 46′), Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς.