Ο Απόλλωνας Λάρισας επέστρεψε δυναμικά στις νίκες, αφού επικράτησε με 3-1 εντός έδρας του Εργοτέλη σε αγώνα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκουστάβο ο Απόλλων Λάρισας πέτυχε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές. Το συγκρότημα του Άριαν Μπελά μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 15΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε σουτ του Γκουστάβο.

Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι μπήκαν νωθρά στο ματς, από το σημείο εκείνο και μετά προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 43΄ μετά από λάθος του Σπύριακ, να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, με τον Γκουστάβο να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό τέρμα.

Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ οι «κυανόλευκοι» έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο τους, καθώς ο Σιφναίος έκανε το 3-0 . Στο 74΄ ο Εργοτέλης μείωσε σε 3-1 με τέρμα του Έφορντ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, παρά τις όποιες προσπάθειες των Κρητικών με συνέπεια το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.