Ο Διαγόρας Ρόδου έκανε “σεφτέ” στην 3η αγωνιστική, καθώς κατάφερε να επικρατήσει του Απόλλωνα Λάρισας με 1-0.

Το πρώτο του φετινό τρίποντο πανηγύρισε ο Διαγόρας, που πέρασε νικηφόρα από την Λάρισα. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο με χωρίς πολλές φάσεις, ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Τσέλιου.

Από το 17΄ κι έπειτα η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ανένβασε την απόδοσή της, κάτι που είχε σαν συνέπεια σε δύο περιπτώσεις να φτάσει μεν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχει. Αρχικά στο 27΄, με τον Σανδραβέλη μόνο του από καλή θέση να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ από την εστία του Τάλισον και εν συνεχεία στο 28΄, με το συρτό σουτ του Μασούρα το οποίο και έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μόρας.

Νωρίτερα και για την ακρίβεια στο 17΄ οι νησιώτες είχαν μία ακόμα ευκαιρία στο ματς, με το σουτ του Μασούρα όμως να μην έχει την κατάληξη που αυτός ήθελε. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ. Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 65΄ οι Ροδίτες κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με πλασέ του Μπαστακού.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Γιάννη Μάγγου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο στο 77΄ ο «γηραιός» ήταν αυτός, που έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 0-2, με τον Αυγενικού να βγαίνει τετ α τετ με τον Τάλισον τον τελευταίο όμως να τον νικά και να διατηρεί το 0-1. Στο διάστημα 79΄-83΄ οι Θεσσαλοί είχαν δύο καλές ευκαιρίες για το 1-1.

Στην πρώτη το γυριστό του Αθανασιάδη μπλοκαρίστηκε από τον Τσέλιο, ενώ στην δεύτερη, η κεφαλιά του Νύκταρη αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Σανδραβέλη. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα εξέλιξη θετική για τους φιλοξενούμενους στην προσπάθεια που έκαναν για να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ, με το υπάρχον αποτέλεσμα να μένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.