Πήρε το τοπικό ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή της Super League 2 ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε με 2-0 του ΑΕ Καραϊσκάκης στους «Ζωσιμάδες», για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με νίκη ολοκλήρωσε το 2019 ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του και έβδομη συνολικά στο πρωτάθλημα. Σ΄ένα παιχνίδι το οποίο διακόπηκε προσωρινά λόγω αέρα…, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν αυτός που στο 19΄ άγγιξε το γκολ με τον Κρίζμαν, χωρίς όμως να το πετύχει…

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη, το πέτυχαν στο 24΄ με την κεφαλιά του Παντελάκη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΣ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, με σουτ του Κρίζμαν στο 25΄. Από το σημείο εκείνο και μετά κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο οι παίκτες του Απόστολου Χαραλαμπίδη προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε και πάλι στο ματς. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 67΄ με το φάουλ του Ψιάνου να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Χουτεσιώτη. Η απάντηση του ΠΑΣ ήρθε στο 70΄ με τον Κρίζμαν και στο 81΄ με τον Ζιούλη, ωστόσο οι ευκαιρίες που είχαν αμφότεροι δεν κατέληξαν στα δίχτυα του Μέλκα, προκειμένου να γίνει το 3-0 με συνέπεια το 2-0 να παραμείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.