Ο Διαγόρας Ρόδου έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο απέναντι στην Ξάνθη με το φτωχό αλλά υπερπολύτιμο 1-0, την προσπέρασε στην βαθμολογία και πλέον βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 14 βαθμούς.

Ένα παιχνίδι, το οποίο ήταν στον «αέρα» μέχρι λίγο πριν τη σέντρα, τελικά διεξήχθη και ολοκληρώθηκε με νικητή τον Διαγόρα Ρόδου, χάρη στο γκολ του Αλάεθ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντοριβάλ επιχείρησε ένα σουτ αλλά η προσπάθεια του εξουδετερώθηκε από τον πορτιέρε της Ξάνθης, Ιτσο. Οι Ακρίτες δεν κατάφεραν στο πρώτο 45λεπτο να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στην αντίπαλη εστία εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που είχαν δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Διαγόρας ανέβασε στροφές και κατάφερε στο 48’ να πάρει κεφάλι στο σκορ. Μετά από σέντρα του Σανδραβέλη, ο Μπαστακός έκανε τη κεφαλιά πάσα στον Αλάεθ και ο μεσοεπιθετικός από την Ανδόρα πλάσαρε με το εξωτερικό για το 1-0.

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αυγενικού, ο Ίτσο δεν έκανε καλή έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Ρουγκάλα που δεν μπόρεσε να τελειώσει από κοντά τη φάση. Τρία λεπτά αργότερα οι «κυανέρυθροι» ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Βέρκερ, ωστόσο ο ρέφερι δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Η Ξάνθη προσπάθησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά η κεφαλιά του Παπάζογλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τσέλιου. Ετσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με αποτέλεσμα ο Διαγόρας Ρόδου να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς και να περάσει στην πέμπτη θέση, προσπερνώντας την Ξάνθη, η οποία παρέμεινε έκτη.