Ο Λεβαδειακός έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς έμεινε στην λευκή ισοπαλία (0-0) στην έδρα του με τον Απόλλωνα Λάρισας. Μοιρασιά στα Περιβόλια, πρώτη νίκη για τον Καραϊσκάκη.

Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας 0-0

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Λιβαδειά ο Απόλλων Λάρισας, εν αντιθέσει με τον Λεβαδειακό που έχασε την ευκαιρία να νικήσει και να επιστρέψει στην κορυφή. Οι «πράσινοι» του Σωτήρη Αντωνίου ήταν αυτοί, που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά του ματς, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Αστρά.

Στο 42΄ οι Βοιωτοί έφτασαν κοντά στο να προηγηθούν στο σκορ, ο Μπιανκόνι όμως έπειτα από σέντρα του Μεχία, δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα των Θεσσαλών. Από το σημείο εκείνο και μετά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεση του, προκειμένου να φτάσει στο γκολ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 76΄ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Μύγα αντί για τα δίχτυα του Αστρά να σταμάτησε στο δοκάρι του. Με το πέρας της ώρας ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεση του για να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ. Ωστόσο ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που στις καθυστερήσεις έφτασε κοντά στο να κάνει το 0-1, το σουτ όμως του Γκουντρουμπή αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Στογιάνοβιτς, με το 0-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Χανιά – Παναχαϊκή 0-0

Την δυνατότητα να πλησιάσουν κι άλλο τις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα έχασαν Χανιά και Παναχαϊκή, που έβαλαν στο σακούλι τους από έναν βαθμό. Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν αυτό, που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά στο ματς, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Κολοβούρη.

Όλα αυτά μέχρι το 30΄ όταν η κεφαλιά του Κάσσου έφυγε λίγο πάνω από την εστία των «κοκκινόμαυρων». Η απάντηση από την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήρθε στο 32΄, με το σουτ ενός πρώην «κυανόλευκου» του Πάνου να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Κουτζαβασίλη. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο στείρο 0-0, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄ μέρους οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 50΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, για να κάνουν το 1-0, το σουτ όμως του Κάσσου αντί για τα δίχτυα του Κολοβούρη πέρασε δίπλα από το αριστερό του δοκάρι. Η απάντηση για το συγκρότημα της Πελοποννήσου ήρθε στο 58΄με τον Γιούση να περνά την μπάλα πάνω από τον Κουτζαβασίλη, τον Γρομητσάρη όμως να αποκρούει στο 58΄ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Από το σημείο εκείνο και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εξέλιξη που είχε σαν συνέπεια το 0-0 να μείνει ως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Καραϊσκάκης – Τρίκαλα 1-0

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Καραϊσκάκης απέναντι στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτή που στο 16΄ άγγιξε το 0-1, ο Θεολόγου όμως πρόλαβε τον Πέλκα προτού αυτός γίνει απειλητικός για την εστία του Μπουργάνη.

Στο 31΄ οι Θεσσαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία, για να προηγηθούν στο σκορ το πλασέ όμως του Σταματή, ο οποίος πρόλαβε τον Μπουργάνη στην έξοδο πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία των Ηπειρωτών. Η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήρθε στο 38΄, με το σουτ του Δούμτσιου να αποκρούεται δύσκολα σε κόρνερ από τον Γιακουμή. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «πράσινοι», το πέτυχαν στο 45΄ με κεφαλιά του Γιαννιώτη έπειτα από κόρνερ του Γυφτοκώστα.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά, η ομάδα της Άρτας ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να έχει απειληθεί από τον ΑΟΤ. Στο 83΄ η ομάδα των Τρικάλων έφτασε κοντά στο 1-1, το σουτ όμως του Σταματή αποκρούστηκε από τον Μπουργάνη. Με εξαίρεση την φάση αυτή, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν στα εναπομείναντα λεπτά να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στα καρέ των γηπεδούχων, κάτι που είχε σαν συνέπεια να παραμείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.