Στην έκτη θέσης βαθμολογίας «σκαρφάλωσε» ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε με 1-0 στο Παγκρήτιο του Λεβαδειακού σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Betsson Super League 2.

Ένα πέναλτι του Κωστανάσιου ήταν αρκετό για τον Εργοτέλη, που έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί του το οποίο τρέχει τις τελευταίες 4 αγωνιστικές. Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ήταν αυτή που μπήκε πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά στα καρέ του Στογιάνοβιτς.

Όλα αυτά μέχρι το 28΄, όταν ο Κοκκίνης κέρδισε πέναλτι από τον Λιάγκα και ο Κωστανάσιος που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη, έπειτα από το γκολ που δέχτηκε ανέβασε την απόδοσή του προκειμένου να φτάσει στο γκολ, με το οποίο θα έφερνε το ματς στα ίσα. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 36΄ ο Τσέλιος όμως είπε «όχι» στην προσπάθεια του Βρακά, με συνέπεια το 0-1 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 2-0, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Κόνραντ δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Ένα λεπτό αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Πέιο, το σουτ όμως πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των Βοιωτών. Η απάντηση του Λεβαδειακού στις δύο αυτές φάσεις ήρθε σε διάστημα τριών λεπτών.

Αρχικά στο 67΄ με την κεφαλιά του Δούμτσιου να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Τσέλιου και εν συνεχεία στο 70΄ με τον τερματοφύλακα των Κρητικών να λέει «όχι» σε πλασέ του Δούμτσιου. Στο διάστημα που ακολούθησε ο Λεβαδειακός αύξησε την πίεση του, προκειμένου να φτάσει στο 1-1, ωστόσο ο Εργοτέλης κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα…