Τα Τρίκαλα έφυγαν από την Κρήτη με ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 3-2 του Εργοτέλη. Πήρε βαθμό κόντρα στον Καραϊσκάκη η Ξάνθη, επικράτησαν του Διαγόρα τα Χανιά.

Εργοτέλης – Τρίκαλα 2-3

Την χαρά της νίκη έπειτα από έναν ολόκληρο γύρο γεύτηκαν τα Τρίκαλα που πέρασαν νικηφόρα από το Ηράκλειο και την έδρα του Εργοτέλη…Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 15΄ είχε την πρώτη καλή φάση του ματς με την εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γιακουμή.

Αυτό το οποίο οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο του ματς, το πέτυχαν στο 37΄ με πλασέ του Μανουσάκη. Οι Θεσσαλοί μετά το γκολ που δέχτηκαν κατάφεραν στο 41΄ να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Ευθυμίου, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του ημιχρόνου. Στο β΄ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 53΄ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Ευθυμίου.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Εργοτέλης πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο κι έγινε στο 78΄ με τον Μανουσάκη να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Κουατένγκ από τον Πιαστόπουλο. Το θρίλερ όμως συνεχίστηκε στο Ηράκλειο, καθώς στο 89΄ τα Τρίκαλα πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ, με το εύστοχο πέναλτι του Ριζογιάννη διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ξάνθη – Καραϊσκάκης 1-1

Την δυνατότητα να νικήσει και να περάσει δεύτερη στην βαθμολογία απώλεσε η Ξάνθη, η οποία υποχρεώθηκε στην τρίτη της εντός έδρας ισοπαλία… Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ ξεκίνησε δυνατά το ματς και μόλις στο 5΄ άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως του Θανάση Παπάζογλου αντί για τα δίχτυα του Μπουργάνη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του.

Με το πέρας της ώρας οι Θρακιώτες ενέτεινα την πίεση τους και στο 12΄ κατάφεραν προηγηθούν με σουτ του Ντίνα εκτός περιοχής. Δέκα λεπτά αργότερα η Ξάνθη είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν ο Σιατραβάνης ανατράπηκε από τον Μπρέμπο, ο παθών όμως αστόχησε στο πέναλτι, με συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 58΄ οι Ηπειρώτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τέρμα του Ναζίμ. Έπειτα από την ψυχρολουσία αυτή, η Ξάνθη πίεσε για να φτάσει στο 2-1.

Αυτό θα μπορούσε να είχε έρθει στην φάση του 68΄, το γκολ όμως του Καπνίδη ακυρώθηκε ως οφσάιντ, απόφαση η οποία ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους. Στο 82΄ οι Θρακιώτες έφτασαν κοντά στο γκολ, η κεφαλιά όμως του Παπάζογλου αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Τάμπα. Στο 92΄ η Ξάνθη έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Θυμιάνη με 2η κίτρινη, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

Χανιά – Διαγόρας 1-0

Συνέχεια στο αήττητο σερί τους έδωσαν τα Χανιά, που πέτυχαν εντός έδρας την τέταρτη τους νίκη και πέμπτη στα τελευταία επτά παιχνίδια… Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, με στόχο να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Ωστόσο οι Ροδίτες ήταν εκείνοι που ήταν περισσότερο απειλητικοί, κάτι που είχε σαν συνέπεια σε τέσσερις περιπτώσεις να φτάσουν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια. Στο β΄ ημίχρονο τα Χανιά ήταν αυτά που μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο διάστημα 53΄-59΄ είχαν δύο καλές στιγμές με την κεφαλιά του Βασιλόγιαννη, αλλά και την προβολή του Διαμαντόπουλου για να ανοίξουν το σκορ, οι οποίες όμως δεν στέφθηκαν από επιτυχία.

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν αμφότεροι, το πέτυχε στο 61΄, με μία απίθανη σέντρα σουτ ο Καμαρά, που νίκησε τον Τσέλιο κι έκανε το 1-0. Από το σημείο εκείνο και μετά, το ματς απέκτησε μία άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να πιέζουν για να φτάσουν στο γκολ, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 78΄ με τον Αλάεθ για να κάνουν το 1-1. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.