Με τέσσερα παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 2ης μέρας, της 5ης αγωνιστικής της Football League. Η Δόξα Δράμας πήρε εύκολη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη, τα Τρίκαλα σπουδαίο διπλό στο Αίγιο ενώ ο Αιγινιακός επικράτησε με αναροπή του Απόλλων Πόντου. Στο παιχνίδι του Κισσαμικού με την Βέροια, η αποστολή των φιλοξενούμενων δεν πρόλαβε να πάει στο γήπεδο ακόμα και με την παράταση της μίας ώρας που της είχε δωθεί λόγω τετράωρης καθυστέρησης στην πτήση εξαιτίας ομίχλης και έτσι ο Κισσαμικός ενημέρωσε πως αποχωρεί, μαζί με το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης από το γήπεδο, και ότι το φύλλο αγώνα κλείνει καθώς η Βέροια δεν εμφανίστηκε εγκαίρως.

Παναιγιάλειος – Τρίκαλα: 0-1

Στην πρωτεύουσα του νομού Αργολίδας, έγινε ένα παιχνίδι που ήταν εξ αρχής ενδιαφέρον λόγω της δυναμικής των δύο ομάδων. Οι φιλοξενούμενοι στο 1ο μέρος είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, πηγαίνοντας προηγούμενοι με 0-1 στο ημίχρονο χάρη στο γκολ του Άγγελου Βέρτζου στο 20ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παιχνίδι κέντρου με τα Τρίκαλα να παίρνουν μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 0-1.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Τσερκέζος, Παπαχρήστος, Σμίλτος, Στίκας, Μπρους, Καζναφέρης, Αρναρέλλης, Γαβριηλίδης, Γεωργακόπουλος, Σκαρτσίλας.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος, Κοτσώνης, Ανδρεόπουλος, Τσιάρας, Ντίνας, Τόμιτς, Μπουντόπουλος, Καπός.

Δόξα Δράμας – Εργοτέλης: 4-0

Η Δόξα Δράμας πέτυχε με επιβλητικό τρόπο μία σχετικά αναμενόμενη νίκη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να επιβεβαιώσουν την κυριαρχία τους από νωρίς και ήδη στο 13ο λεπτό προηγούνταν με 2-0, με το πέναλντι του Ριζογιάννη στο 3ο λεπτό και την κεφαλιά του Γκότοβου στο 13΄, ενώ πέτυχαν και 3ο γκολ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Λίσκα στο 41ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσε λίγο η Δόξα ωστόσο, κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Μαχαίρα στο 84΄που έγραψε το τελικό σκορ.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Ριζογιάννης, Μαχαίρας, Τσούτσης, Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος, Λίτσκας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπούζας, Βογιατζής, Αγγελόπουλος, Έφορντ, Κάιπερς, Σταματάκος.

Αιγινιακός – Απόλλων Πόντου: 2-1

Στο Μακεδονικό ντέρμπι και οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος για την νίκη.Οι δυό αντίπαλοι μπήκαν στο 1ο ημίχρονο για να παίξουν ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να προηγηθούν στο 25ο λεπτό με σουτ του Λεωνίδα Κυβελίδη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν γρήγορα το παιχνίδι στα ίσια με τον Γκατσολάρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ εκτός περιοχής στο 30ο λεπτό, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο. Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε το επιθετικό παιχνίδι με τον Αιγινιακό να καταφέρνει να κάνει την μεγάλη ανατροπή με το γκολ του Σοφιάνη στο 76ο λεπτό.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι, Ζούρκος, Τσολακίδης, Παπαδόπουλος, Σοφιάνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ν’ Λουντουλού, Καλαϊτζίδης, Καπίας, Κυβελίδης, Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς, Ντούνγκα.