Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ματίας Κάστρο, ο οποίος βρήκε δυο φορές τα δίχτυα σήμερα, ο Ιωνικός επικράτησε με 3-1 στην Νεάπολη τον Διαγόρα. Απέδρασε με τον βαθμό από την Λάρισα ο ΟΦ Ιεράπετρας.

Ιωνικός –Διαγόρας 3-1

Την τέταρτη του εντός έδρας νίκη, αποτέλεσμα που τον φέρνει προσωρινά στην κορυφή ισόβαθμο με τον Εργοτέλη πέτυχε ο Ιωνικός. Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε στο 41΄ να ανοίξει το σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Νιάσε.

Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 68΄ οι Ροδίτες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, χάρη σε σουτ του Σανδραβέλη. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα της Νίκαιας πίεσε για να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ.

Αυτό τελικά ήρθε στο 89΄ με τον πρώτο σκόρερ των Πειραιωτών, αλλά και του πρωταθλήματος να βρίσκει και πάλι τον δρόμο για τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι μετά το 2-1 πίεσαν για να φτάσουν σε ακόμα ένα τέρμα, με το οποίο θα «κλείδωναν» για τα καλά την υπόθεση νίκη. Η πίεση αυτή είχε σαν συνέπεια στο 93΄ ο Μανωλάκης των φιλοξενούμενων να κάνει πέναλτι στον Κάστρο, ο οποίος με το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο ματς έκανε το 3-1 ΄που ήταν και το τελικό σκορ.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Ομάρ, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (77′ Κουιρουκίδης), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ρόλε (90’+1′ Παπαγεωργίου), Πλατέλλας (90’+1′ Πογκοσιάν), Βλαχομήτρος (62′ Μάναλης), Κάστρο.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας (85′ Χότζα), Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου, Λινάρδος (46′ Μπαστακός), Ντοριβάλ (74′ Κωστούλας), Κάκκο (74′ Τσιαντούλας), Σμυρλής (46′ Αλάεθ), Κονέ.

Απόλλων Λάρισας – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1

Αήττητος για τρίτο σερί ματς έμεινε ο ΟΦ Ιεράπετρας, ο οποίος κατάφερε να φύγει με βαθμό από την Λάρισα και την έδρα του Απόλλωνα. Η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τους Κρητικούς και στο 8΄ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Ντα Κάμπο για να κάνει το 1-0, ωστόσο η προσπάθεια του δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Στο 10΄ οι Θεσσαλοί είχαν την δυνατότητα να κάνουν το 1-0, ο Γιάκος όμως αστόχησε στο πέναλτι, που κέρδισε ο Μόρας από τον Πριόνα. Ότι δεν κατάφερε ο ίδιος, το πέτυχε στο αμέσως επόμενο λεπτό με πλασέ ο Μόρας βάζοντας μπροστά στο σκορ τους «κυανόλευκους». Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Τίμου Καβακά πίεσε προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο 19΄, ο Κούστα όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Γλύκο, με συνέπεια το 1-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τίμου Καβακά ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει γίνει απειλητική για την εστία του Γλύκου. Όλα αυτά μέχρι το 78΄, όταν ο Αποστολίδης με πλασέ νίκησε τον Γλύκο, για να κάνει το 1-1. Από το σημείο εκείνο και μετά οι Θεσσαλοί πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ, που θα τους έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 87΄ ο Κουτρουμπής όμως, δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασόπουλο με συνέπεια το 1-1 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Γλύκος, Γκόλιας (86’ Νύκταρης), Καρρίκι, Μόρας, Γιάκος, Σκούπρα, Λίταινας (73’ Μπαστιάνος), Μπάμπης (80’ Ομπράντοβιτς), Χατζής, Ντα Κάμπο (73’ Μπαλογιάννης), Αθανασιάδης (86’ Κουτρουμπής).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας (46’ Καψάλης), Χιντζίδης, Μασουέρο, Χατζητερζόγλου, Φουάσης (59’ Ντούνης), Βογιατζής (59’ Τεγούσης), Γκίνη, Μπαράτα (52’ Αποστολίδης), Κούστα, Ντάλα Κόστα (41’ λ.τ. Ζήσης).