Ο Ιωνικός είχε σε μεγάλη μέρα τον Κάστρο, που σκόραρε δις, και επικράτησε της Δόξας Δράμας με 4-2, ενώ ο Λεβαδειακός απέδρασε με το διπλό από την έδρα του Απόλλωνα Λάρισα (1-2).

Ιωνικός-Δόξα Δράμας 4-2

Την έβδομη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Ιωνικός, που έχοντας τον Κάστρο σε μεγάλα κέφια είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Δόξα Δράμας. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς και μόλις στο 5΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Κάστρο.

Από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα της Νίκαιας κυριάρχησε πλήρως στο ματς και στο 15΄ έφτασε κοντά στο 2-0, το πλασέ όμως του Κάστρο αποκρούστηκε από τον Στεφανάκο. Η Δόξα από την πλευρά της προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 20΄, με την κεφαλιά του Πινδώνη, την οποία και απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος. Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι «μαυραετοί», το πέτυχαν στο 23΄ οι Νικαιώτες με τον Ρόλε να κάνει το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου…

Στην επανάληψη ο Ιωνικός παρά το υπέρ του σκορ μπήκε το ίδιο δυνατά στον αγώνα και στο 66΄η ομάδα της Νίκαιας «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, με τον Νιάσε που με κεφαλιά έκανε το 3-0, ενώ στο 70΄ ο Κάστρο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου κάνοντας το 4-0. Από την πλευρά τους οι παίκτες της Δόξας, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 4-2 με τα δύο τέρματα του Κόντου στο 82΄ και στο 90΄, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Απόλλων Λάρισας –Λεβαδειακός 1-2

Στο κυνήγι του Ιωνικού παρέμεινε ο Λεβαδειακός, ο οποίος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπιανκόνι που σκόραρε δις έφυγε με το τρίποντο από την έδρα του Απόλλωνα Λάρισας. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου ήταν αυτή που στα πρώτα λεπτά πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 15΄ είχε την πρώτη καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ, με το σουτ του Ομπράντοβιτς το οποίο έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μένκα.

Η απάντηση από την πλευρά του Λεβαδειακού ήρθε στο 33΄, με το σουτ του Νίλι να αποκρούεται με υπερένταση σε κόρνερ, ενώ επτά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το σουτ του Λίταινα να αποκρούεται από τον Μένκα. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Σε σχέση με το πρώτο μέρος, το β΄ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, καθώς στο 61΄ ο Λεβαδειακός κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Μπιανκόνι που είχε μπει αλλαγή στο ματς. Μετά την εξέλιξη αυτή οι «κυανόλευκοι» πίεσαν και στο 88΄ κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, με το εύστοχο πέναλτι του Χατζή, το οποίο κέρδισε ο Τασιούλης από τον Νίλι. Ωστόσο στις καθυστερήσεις η ομάδα του Τζιουζέπε Σανίνο κατάφερε να πάρει το τρίποντο, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Νίλι από τον Χατζη, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπιανκόνι για να πετύχει το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο ματς, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.