Ο Ιωνικός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Παναχαϊκή, όμως ο Μάναλης τον έσωσε στις καθυστερήσεις και χάρισε τη νίκη με 1-0, διατηρώντας τον στην κορυφή.

Ιωνικός – Παναχαϊκή 1-0

Mια ακόμα νίκη του με τον συνήθη τρόπο αυτόν των καθυστερήσεων πέτυχε ο Ιωνικός που πανηγύρισε την πέμπτη του εντός έδρας νίκη, αποτέλεσμα που το φέρνει στο +3 από τον δεύτερο Λεβαδειακό. Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 20΄ είχε την πρώτη του καλή στιγμή με τον Ρόλε για να ανοίξει το σκορ.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Ιωνικός ήταν αυτός που είχε μεν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει μπορέσει να δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στα καρέ του Σούλη, κάτι που είχε σαν συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο Ιωνικός ενέτεινε την πίεση του για να φτάσει στο γκολ, χωρίς όμως να έχει μπορέσει να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της Παναχαϊκής

Στο 64΄ οι «κυανόλευκοι» έφτασαν κοντά στο γκολ, ο Σούλης όμως κατάφερε με επέμβαση του να σώσει την εστία του από παραλίγο αυτογκόλ του Σταμόπουλου. Στο 89΄ ο Κουϊρουκίδης έφτασε κοντά στο 1-0, η κεφαλιά του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο… ο Μάναλης στο 93΄ έπειτα από σουτ του Πλατέλλα που σταμάτησε στο δοκάρι του Σούλη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δόξα Δράμας – ΟΦ Ιεράπετρας 2-1

Την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια παιχνίδια πανηγύρισε η Δόξα Δράμας, η οποία πέτυχε την τέταρτη νίκη της εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 5΄ είχαν καλή ευκαιρία με τον Κούστα, το σουτ του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε…

Αυτό το οποίο δεν μπόρεσε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα του Τίμου Καβακά, το πέτυχε στο 24΄ αυτή του Θανάση Κολιτσιδάκη, με τον Μαυριά με σουτ να κάνει το 1-0. Από το σημείο εκείνο και μετά, οι «μαυραετοί» κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία, το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Δόξα μπήκε δυνατά στο ματς και στο 47΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη στο 47΄.

Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «μαυραετοί», το πέτυχαν στο 52΄ όταν ο Βάντερσον εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο σύγχυση στην άμυνα του ΟΦ Ιεράπετρας και έκανε το 2-0. Στο 69΄ οι Κρητικοί κατάφεραν να μπουν και πάλι στο ματς, με το Ντάλα Κόστα με κεφαλιά να μειώνει σε 2-1. Με το πέρας της ώρας οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση τους για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 94΄ η κεφαλιά όμως του Κούστα δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε.

Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας 1-2

Την δεύτερη του νίκη μακριά από την έδρα του πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Άρτα και την έδρα του Καραϊσκάκη. Σε ένα πρώτο μέρος με ελάχιστες καλές φάσεις, η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν αυτή, που στο 21΄ έφτασε κοντά στο γκολ ο Μπρέμπος όμως με κεφαλιά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο την άστοχη έξοδο του Γλύκου.

Από το σημείο εκείνο και μετά, το ματς κύλησε χωρίς κάτι το αξιόλογο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 63΄ οι Ηπειρώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Δούμτσιο για να προηγηθούν στο σκορ… Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να κάνουν οι ίδιοι σε εκείνο το χρονικό σημείο, το έκαναν στο 73΄ οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο το αυτογκόλ του Θεολόγου.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Θεσσαλοί κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και στο 76΄ έφτασαν κοντά στο 0-2, το σουτ όμως του Ομπράντοβιτς αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Χουάντερσον. Αυτό που δεν κατάφεραν οι παίκτες του Κώστα Φρατζέσκου σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 77΄ μς τον Χατζή που με σουτ ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 80΄ ο Καραϊσκάκης ξαναμπήκε στο ματς χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ναζίμ, ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Αρτινοί έμειναν με παίκτ λιγότερο λόγω της αποβολής του Μπεκατώρου… με το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρείται ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.