Η Καλαμάτα έβαλε τέλος στο αήττητο σερί εννέα αγώνων του πρωτοπόρου Λεβαδειακού, καθώς επιβλήθηκε με 1-0.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην φυσική της έδρα το Δημοτικό Στάδιο της Παραλίας η Καλαμάτα, η οποία υποχρέωσε τον Λεβαδειακό στην τέταρτη του ήττα μακριά από την έδρα του. Το συγκρότημα του Άριαν Μπελά ήταν αυτό, που ξεκίνησε καλύτερα τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κάτι που είχε σαν συνέπεια να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να έχει γίνει απειλητική για την εστία του Μάρκοβιτς.

Με το πέρας της ώρας έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που είχε σαν συνέπεια, να μην υπάρξει κάποια καλή στιγμή μπροστά στις εστίες των Ταϊρη και Μάρκοβιτς. Αυτό είχε σαν συνέπεια, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη η Καλαμάτα ήταν αυτή, που μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, με στόχο να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό, θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 55΄, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Παυλίδης αποκρούστηκε από τον Μάρκοβιτς.

Η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήρθε στο 56΄, όταν μετά από σέντρα του Μουτίνιο ο Ταϊρης επενέβη και κράτησε το μηδέν. Ότι δεν κατάφεραν οι Βοιωτοί σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχε η «Μαύρη Θύελλα στο 68΄ με το σου του Τάτου να καταλήγει στα δίχτυα του Μάρκοβιτς. Στο διάστημα που ακολούθησε ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των Βοιωτών, οι Μεσσήνιοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ματς.