Η Ξάνθη επικράτησε της Δόξα Δράμας με 1-0 και πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την τέταρτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ξάνθη… Το πρώτο εικοσάλεπτο του παιχνιδιού ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το συγκρότημα του Μπαμπη Τεννέ να έχει ελαφρά την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Στεφανάκου.

Από την πλευρά τους οι «μαυραετοί» του Θανάση Κολιτσιδάκη στο 12΄ είχαν την πρώτη καλή τους στιγμή στο ματς, με το σουτ του Σαμπανίδη να περνάει δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Ίτσο. Με το πέρα της ώρας η Ξάνθη ενέτεινε την πίεση της και στο 30΄ απάντησε στην ευκαιρία των φιλοξενούμενων, με το σουτ του Γκαρσία να περνά δίπλα από την εστία του Στεφανάκου.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Θρακιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, χάρη σε τέρμα του Σχρόγιεν. Έπειτα από το τέρμα αυτό, η Ξάνθη πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, με τον στόχο της να μην είναι άλλος από την επίτευξη ενός ακόμα γκολ, το οποίο θα της έδινε προβάδισμα ασφαλείας όσον αφορά το σκορ. Αυτό τελικά δεν έγινε με συνέπεια το 1-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, για το ημίχρονο.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 58΄ η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 2-0, ο Στεφανάκος όμως κατάφερε να νικήσει Έμπερτ, Μικελάτζε και να διατηρήσει το σκορ στο 1-0. Η απάντηση από την Δόξα ήρθε στο 70΄με το σουτ του Μαυριά να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Ίτσο. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν στο 2-0, ωστόσο δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το 1-0 να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Δημούτσος, Τ. Παπάζογλου (67′ Σιατραβάνης), Σχρόιγεν (67′ Μπριλάντε), Πέτροβιτς, Βέρκερ, Γκαρσία, Τάτος, Μικελτάτζε (60′ Βόλτερς), Έμπερτ (89′ Μυστακίδης).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Μαρινάκης, Μαυριάς (82′ Φυτόπουλος), Παπαργυρίου (81′ Μπαράνκο), Κουκόλης, Σαμπανίδης (81′ Τάσιος), Νιμπά, Μπολάκης (55′ Παρασκευάς), Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος (68′ Βάντερσον).