Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το εξ αναβολής ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την Καλλιθέα, με την «μάχη» για την κατάληψη της πρώτης θέσης να συνεχίζεται.

Από έναν πόντο έβαλαν στο σακούλι τους Λεβαδειακός και Καλλιθέα, με τις δύο ομάδες να διατηρούνται κοντά στην βαθμολογία. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή, που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς στο 7΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε τέρμα του Νίλι.

Ωστόσο η χαρά των Βοιωτών δεν κράτησε για πολύ, καθώς δύο λεπτά αργότερα στο 9΄ το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, με τέρμα που πέτυχε ο Ευαγγέλου. Από το σημείο εκείνο και μετά και οι δύο ομάδες ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ. Με το πέρας της ώρας, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια το 1-1 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στα πρώτα λεπτά της, ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και στο 58΄ ήταν αυτός που έφτασε κοντά στο 2-1, η κεφαλιά όμως του Βήχου από σέντρα του Νίλι αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Στρέζο. Από την πλευρά της η Καλλιθέα προσπάθησε να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις, για την εστία του Μάρκοβιτς. Σε μία από αυτές στο 66΄ ο Κυνηγόπουλος, μετά από πάσα του Σαντάνα βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των «πρασίνων», τον οποίο και προσπάθησε να κρεμάσει, η προσπάθεια του όμως μπλοκαρίστηκε εύκολα από αυτόν.

Στο 78΄ η Καλλιθέα έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, αυτή τη φορά μία ανάσα για την ακρίβεια, η κεφαλιά του Κυνηγόπουλου όμως μετά την σέντρα του Μπουλούλη αντί για τα δίχτυα του Μαρκοβιτς σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του. Από το σημείο εκείνο και μετά, με εξαίρεση την εκτέλεση φάουλ του Μουνιέ, η οποία όμως δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρξουν άλλες καλές φάσεις στο ματς, με το 1-1 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος, Τσάπρας (85′ Μπαρμπόσα), Μεχία, Νίλι, Πολέττο (62′ Λινάρδος), Χάμοντ, Μυτίδης (73′ Δούμτσιος), Μουτίνιο (73′ Βρακάς).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Τσιντώνης (77′ λ.τ Κονέ), Μουνιέ (84′ Ιωάννου), Ντιμίτριους, Κυνηγόπουλος.