Μακεδονικός και Παναθηναϊκός Β’ σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και η μεταξύ τους αναμέτρησή έληξε χωρίς νικητή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, με τα πρώτα λεπτά του αγώνα να είναι εντελώς αναγνωριστικά. Όσο περνούσε η ώρα ο Μακεδονικός κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε ικανός να απειλήσει την εστία του Ξενόπουλου.

Στην πρώτη του μεγάλη φάση ο Μακεδονικός άνοιξε το σκορ με τον Μπρατσιάνη. Μετά από κόρνερ ο Σιμόνι πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Μπρατσιάνη έκανε το 1-1. Το τριφύλλι ισορρόπησε το παιχνίδι και απείλησε με τον Βουτσά στο 21΄, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Το ματς είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες, με τον διαιτητή να μοιράζει πολλές κίτρινες κάρτες. Τα συνεχόμενα φάουλ και κατ΄ επέκταση οι διακοπές είχαν σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποκτήσει ρυθμό η αναμέτρηση. Ο Μακεδονικός στο 45ο λεπτό του αγώνα έφτασε μία ανάσα από το 2-0, αλλά το σουτ του Τζανάκη, πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Ξενόπουλου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να έχει μια καλή στιγμή. Ο Σιμόνι πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, με τον Ξενόπουλο να μπλοκάρει και να κρατάει το σκορ στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων. Οι αλλαγές του Σωτήρη Αντωνίου άλλαξαν κάπως την εικόνα του τριφυλλιού που στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα δεν ήταν καλή.

Ο Παναθηναϊκός έφτανε πιο εύκολα στην έξω από την περιοχή του Μακεδονικού, ωστόσο οι πράσινοι δυσκολεύονταν να μπουν μέσα σε αυτή και να απειλήσουν άμεσα τους γηπεδούχους. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα λήξει 1-0 υπέρ του Μακεδονικού μια έμπνευση του Σερπέζη άλλαξε τα δεδομένα του ματς.

Ο νεαρός αμυντικός χαφ του τριφυλλιού έπιασε ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία και να μην αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια το τριφύλλι είχε κάποιες καλές προϋποθέσεις, με κάποιες εμπνεύσεις του Μπιλάλ, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει την ολική ανατροπή.