Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζόζεφ Έφορντ, ο Εργοτέλης έφυγε με το ευρύ 4-0 από την έδρα της Κέρκυρας, για την 15η αγωνιστική της Super League 2.

Την τέταρτη του νίκη μακριά από το Ηράκλειο πέτυχε ο Εργοτέλης, αυτή τη φορά στην έδρα της ουραγού της βαθμολογίας Κέρκυρας.Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς και μόλις στο 2΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο ματς με τον Ροβίθη, προκειμένου να ανοίξει το σκορ.

Στο τρίλεπτο 19΄-21΄ το συγκρότημα του Ηρακλείου είχε δύο ακόμα καλές φάσεις, με τους Κοιλιάρα και Ροβίθη, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ με τον Παγκράτη, να μην καταφέρνει ωστόσο να τον νικήσει. Ότι δεν κατάφεραν οι Κρητικοί στις δύο αυτέ;ς φάσεις, το πέτυχαν στο 30΄ με το πλασέ του Έφορντ να καταλήγει στα δίχτυα των Φαιάκων για το 0-1.

Έπειτα από το τέρμα αυτό ο Εργοτέλης ενέτεινε την πίεση του, προκειμένου να φτάσει στο 0-2, στο 34΄ μετά από σουτ του Μπαράτα. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 47΄ οι «κιτρινόμαυροι» κλείδωσαν για τα καλά το τρίποντο κάνοντας το 0-3 με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Έφορντ.

Στο 71΄ οι φιλοξενούμενοι παρά το υπέρ τους σκορ κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος στο 71΄, με τον Έφορντ να πραγματοποιεί χατ τρικ. Από το σημείο εκείνο και μετά, τα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα απέκτησαν τυπικό χαρακτήρα, με το υπάρχον 4-0 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.