Με νίκη ξεκίνησε την φετινή σεζόν ο Λεβαδειακός, που επικράτησε με 2-1 εντός έδρας του Αστέρα Βλαχιώτη. Ανέλπιστος βαθμός για τα Χανιά στο Αιγάλεω, εκτός έδρας τρίποντα για Καραϊσκάκη, Διαγόρα.

Λεβαδειακός – Αστέρας Βλαχιώτη 2-1

Νικηφόρα μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα της Betsson Super League 2 ο Λεβαδειακός, ο οποίος έστω και με ανατροπή έκαμψε τηξν αντίσταση του νεοφώτιστου στον Νότιο όμιλο Αστέρα Βλαχιώτη. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου ήταν πιο δραστήρια από τους Βοιωτούς, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά στην εστία του Στογιάνοβιτς.

Όλα αυτά μέχρι το 45+3΄ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σοκολάροβ, ο Λαμτσέ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στογιάνοβιτς και έκανε το 0-1. Στην επανάληψη οι «πράσινοι» μετά και την είσοδο των Δούμτσιου και Μουτίνιο ανέβασαν την απόδοσή τους στο ματς και στο 48΄ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με πλασέ του Δούμτσιου. Δύο λεπτά με την ισοφάριση ο Λεβαδειακός κατάφερε χάρη σε κεφαλιά του Νίλι να κάνει την ολική ανατροπή και να περάσει μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα της Λακωνίας μετά το τέρμα που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει τα πράγματα όμως για αυτή έγιναν πιο δύσκολα, καθώς στο 67΄ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Λεωνιδόπουλου… Στο 78΄οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 3-1, ο Δούμτσιος όμως παρότι βρέθηκε τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο, δεν κατάφερε να τον νικήσει με το 2-1 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Αιγάλεω – Χανιά 1-1

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης», με τα Χανιά έστω και στο τέλος να φεύγουν από την έδρα του Αιγάλεω με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το «Σίτι» μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 4΄ άνοιξε το σκορ με σουτ του Τριμάτη. Τα Χανιά μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν την απόδοση τους, για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου στο 28΄ άγγιξε το γκολ, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε ο Βασιλακάκης έφυγε λίγο έξω από την εστία του Σικαλιά, ενώ στο 32΄ η εκτέλεση φάουλ του Μπαϊροβιτς κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις δύο αυτές φάσεις, με την κεφαλιά του Τσιλιγκίρη να καταλήγει άουτ από το τέρμα του Κατσιμήτρου. Στο 42΄ τα Χανιά έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-1, με τον Παναγιώτου να διώχνει σχεδόν πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Βασιλόγιαννη…

Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 62΄ έφτασε κοντά στο 2-0, η κεφαλιά όμως που επιχείρησε ο Μπαρμπαρούσης μετά από σέντρα του Τσιλιγκίρη κατέληξε άουτ. Στο 77΄ οι «κυανόλευκοι» έφτασαν και πάλι μια ανάσα από το γκολ, με το σουτ του Τσιλιγκίρη να αποκρούεται από τον Κατσιμήτρο… Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι γηπεδούχοι στις δύο αυτές φάσεις, το πέτυχε η ομάδα των Χανίων στο 96΄ με τον Βασιλόγιαννη, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Επισκοπή – Καραϊσκάκης 0-1

Ηρόδοτος – Διαγόρας 1-2