Ως δεύτερη θα μπει στα πλέι οφ η Ξάνθη (επικράτησε με το επιβλητικό 4-0 της Παναχαϊκής στα Πηγάδια) με την διαφορά της από τον Ιωνικό να είναι στο -6 (έφερε ισοπαλία 1-1 με τα Χανιά εντός έδρας). Περίπατο για τον Λεβαδειακό στην Δράμα έχασε αλλά τερμάτισε έκτος ο Διαγόρας.

Ξάνθη – Παναχαϊκή 4-0

Την πιο επιβλητική της νίκη εντός έδρας και όγδοη συνολικά στα Πηγάδια πέτυχε η Ξάνθη, η οποία έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κυριάρχησε πλήρως στο ματς και στο 20΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε κεφαλιά του Καπνίδη.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, οι Θρακιώτες κυριάρχησαν πλήρως στο ματς και πίεσαν για να φτάσουν στο 2-0. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 35΄, η κεφαλιά όμως του Καπνίδη, αντί για τα δίχτυα του Κολοβούρη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με στόχο να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σε διάστημα οκτώ λεπτών, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να πετύχει ακόμα δύο γκολ και να κάνει το 3-0. Στο 49’ ο Τάτος με σουτ έκανε το 2-0, ενώ στο 57΄ ο Καπνίδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-0. Στο 82΄ ο Μικελτάτζε έκανε το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ του ματς, δίνοντας παράλληλα διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ακριτών.

Ιωνικός –Χανιά 1-1

Ο Ιωνικός κρατούσε μέχρι τα τελευταία λεπτά τη νίκη στα χέρια του αλλά τα Χανιά κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση χάρη στο γκολ του Τριανταφυλλάκου, με αποτέλεσμα να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο της Νεάπολης. Στο +6 από Ξάνθη και Λεβαδειακό ο Ιωνικός.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τα Χανιά λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε απευθείας αλλά ο Γκίνης αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 27ο λεπτό του παιχνιδιού «άναψαν» τα αίματα. Ο Μπραμπίγια έπεσε μέσα στην περιοχή του Ιωνικού, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, οι γηπεδούχοι εξέφρασαν τα παράπονά τους στον διαιτητή για θέατρο, αλλά τελικά δεν δόθηκε πέναλτι.

Στο 32′ ήταν σειρά του Ιωνικού να απειλήσει. Ο Ομάρ γύρισε από τα αριστερά στον Ρόλε, ο οποίος από καλό σημείο έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουτζαβασίλη, ο οποίος μπλόκαρε. Τελικά, το γκολ για την ομάδα της Νίκαιας ήρθε στο 48′. Ο Παπαγεωργίου έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Βλαχομήτρος έβγαλε στον Κάστρο και ο τελευταίος, από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Τα Χανιά στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν μάλιστα και στην ισοφάριση στο 88′. Ο Τριανταφυλλάκος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Γκίνη και πέτυχε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων.

Μετά από αυτή την ισοπαλία ο Ιωνικός έφτασε τους 47 βαθμούς και τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη τα Χανιά «σκαρφάλωσαν» στην 5η θέση με 35 βαθμούς.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Φαζός, Ομάρ, Μουμίν, Νιάς (56′ Γκοτσούλιας), Πλατέλλας (41′ λ.τ. Βλαχομήτρος), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο (79′ Μουστάκης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Κάσσος, Ανδρέου, Σωτηράκος, Ουνγιαλίδης (69′ Τριανταφυλλάκος), Πλέγας (78′ Δημητριάδης), Γκίνο (69′ Σουντουρά), Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Μπραμπίγια (31′ λ.τ. Αναστασόπουλος), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας – Λεβαδειακός 0-4

Με το 4-0 και τους τρεις βαθμούς έφυγε ο Λεβαδειακός, από την έδρα της Δόξας Δράμας με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 3η θέση με 41 βαθμούς, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε από νωρίς ο Λεβαδειακός, καθώς πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών ο Γιώργος Μαρίνος, πάτησε περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου. Η ομάδα της Βοιωτίας δεν έμεινε εκεί και στις καθυστερήσεις κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Θεοχάρη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός είχε το πάνω χέρι και τις περισσότερες πρωτοβουλίες για να πετύχει περισσότερα τέρματα. Τελικά το τρίτο γκολ για την ομάδα του Σανίνο ήρθε στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Κωστή εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και πέτυχε το 3-0 για τον Λεβαδειακό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν στο 66′ αλλά το σουτ του Μαυρία σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μένκα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 69′ ο Πολέτο με δυνατό σουτ κι έτσι ο Λεβαδειακός κατέκτησε την 11η του νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά από αυτό το τρίποντο τερμάτισε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς, μαζί με την Ξάνθη, ενώ η Δόξα έμεινε στην 10η θέση με 21 βαθμούς.

Ο Λεβαδειακός θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική στην πρεμιέρα των Play Off εκτός έδρας με τον πρωτοπόρο Ιωνικό.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Κουκόλης (72′ Παπαϊωάννου), Άντερσον, Χάμοντ, Φυτόπουλος, Πετρίδης (46′ Μπελεβώνης), Πινδώνης (62′ Μαυριάς), Παρασκευάς, Κουτσιανικούλης, Μπολάκης, Κόντος (62′ Σαμπανίδης).

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μένκα, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Παναγιώτου, Θεοχάρης, Καραχάλιος, Νίκας (61′ Κονέ), Μεχία, Πολέττο (72′ Μπιανκόνι), Μαρίνος (72′ Μυτίδης), Κωστή.

Καραϊσκάκης – Διαγόρας 2-1

Ο Καραϊσκάκης επέστρεψε στις νίκες μετά από έναν μήνα εναντίον του Διαγόρα (2-1) και μπαίνει στα play-out από το -5 για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ήττα που δεν κόστισε για τους Ροδίτες, οι οποίοι παρέμειναν 6οι και θα παίξουν στα play-offs.

Αυτό που της στέρησε στο 87’ η Δόξα Δράμας την περασμένη αγωνιστική, το πήρε λίγες μέρες αργότερα ο Καραϊσκάκης. Η ομάδα της Άρτας πέτυχε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε του Διαγόρα με 2-1 στο φινάλε της κανονικής περιόδου και σε συνδυασμό με τη βαριά ήττα των Δραμινών από τον Λεβαδειακό, μείωσε την ψαλίδα που τους χωρίζει στους 5 βαθμούς, ενόψει των play-out.

Οι Ροδίτες χρειάζονταν με τη σειρά τους ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα με την Παναχαϊκή (ηττήθηκε 4-0 από την Ξάνθη) και η νίκη θα τους εξασφάλιζε χωρίς άγχος την είσοδο στα play-offs. Και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο προς αυτή την κατεύθυνση, με τον Γεωργίου να ανοίγει το σκορ στο 27’, την ώρα που η Παναχαϊκή ήταν ήδη πίσω στο σκορ.

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε για πολύ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ναζίμ έφερε το ματς στα ίσα για τους Αρτινούς, οι οποίοι στο 2ο ημίχρονο σφράγισαν την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Θεολόγου. Ο 30χρονος αμυντικός σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι (51’) και έγραψε το τελικό 2-1, το οποίο έστειλε την ομάδα του Γιάννη Μάγγου στους 16 βαθμούς (3η νίκη στη σεζόν) και η σωτηρία, πια, απέχει -5.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Ρουμπανγκούκα (84′ Γαλεάδης), Δούμτσιος, Ναζίμ, Τάμπας (77′ Νταλακούρας), Φετεινίδης, Κλιγγόπουλος, Ρούνεϊ, Λόβριτς, Λουίς Φελίπε (77′ Κορέλας).

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ντοριβάλ, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Κοντοχρήστος, Λινάρδος (60′ Κάκκο), Σμυρλής (65′ Αλάεθ), Κονέ (60′ Μπαστακός), Μασούρας, Γεωργίου (72′ Τσιαντούλας).

Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης 0-3

Η ομάδα του Ηρακλείου πέρασε σαν… σίφουνας από τη Φιλιππούπολη, με τον Κόνραντ μεγάλο πρωταγωνιστή (2 γκολ).

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Εργοτέλης στη Φιλιππούπολη, καθώς επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Λάρισας και… ετοιμάζεται για τα play offs.

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 21′ με πλασέ του Κόνραντ ύστερα από πάσα του Μανουσάκη και «καθάρισε» τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο χάρις στα τέρματα των Κόνραντ, ξανά, στο 55′ και Κοκκίνη στο 76′. Πάντως η εξέλιξη της αναμέτρησης ίσως και να ήταν διαφορετική εάν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύονταν ορισμένες ευκαιρίες που δημιούργησαν στο πρώτο μισό και με το αποτέλεσμα ακόμη στο 0-1, οπότε και μεταξύ άλλων είχαν δοκάρι με τον Σέχου (41′).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Άστρας, Χατζής, Λουκάς, Σκούπρα, Καρρίκι (46′ Καμπέρης), Μπάλλας, Μπάμπης (70′ Λίταινας), Τασιούλης (58′ Ομπράντοβιτς), Ντα Κάμπο (58′ Γιάκος), Σέχου, Γκουντρουμπής (46′ Αθανασιάδης).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Ντουμάνης, Μαζουλουξής, Κόλα, Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος (58′ Κούατενγκ), Μπουτσάκης (60′ Άμπι), Μπουρσέλης, Μανουσάκης, Κόνραντ (60′ Πατρινός).

Τρίκαλα – ΟΦ Ιεράπετρας 0-0

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι που δεν είχε ούτε μία ευκαιρία άξια αναφοράς, Τρίκαλα και Ιεράπετρα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στη Θεσσαλία για την 22η αγωνιστική της Super League 2.

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι στα Τρίκαλα ανάμεσα στον ΑΟΤ και στον ΟΦ Ιεράπετρας, για την 22η και τελευταία της κανονικής περιόδου αγωνιστικής στη Super League 2. Οι δύο ομάδες δεν έκαναν καμία άξια αναφοράς ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και η «λευκή» ισοπαλία δίκαιο αποτέλεσμα. Τα Τρίκαλα θα μπουν στα play out από την 8η θέση με 24 βαθμούς, ενώ η Ιεράπετρα ως τελευταία με 13.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιακουμής, Νιάρος, Τάχατος (77′ λ. τρ. Σιλβάνο), Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Σταματής, Πέλκας (87′ Ντιαλόσι), Ελευθεριάδης (28′ λ. τρ. Πιαστόπουλος), Ευθυμιου.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Τίμος Καβακάς): Μανουσάκης, Καψάλης, Περδίκης, Ζήσης, Χατζητερζόγλου, Λεμονής, Βογιατζής (66′ Τσιλιγγίρης), Φουάσης (46′ Χατζηπιρπιρίδης), Γκίνη, Ντάλα Κόστα (75′ Κούστα), Ντούνης.