Στο ρετιρέ της βαθμολογίας ισόβαθμη με τον Λεβαδειακό ανέβηκε η Καλαμάτα, η οποία επικράτησε με 1-0 του Διαγόρα εκτός έδρας. Στην Επισκοπή το κρητικό ντέρμπι, «λευκή» ισοπαλία στο Παγκρήτιο για Εργοτέλη και Καραϊσκάκη.

Διαγόρας – Καλαμάτα 0-1

Χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοση της η Καλαμάτα πέτυχε στην Ρόδο το έκτο της «διπλό» και βρίσκεται πλέον στο ρετιρέ της βαθμολογίας μαζί με τον Λεβαδειακό… Ο Διαγόρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς, καθώς ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Ταϊρη.

Από το 20΄ και μετά η Καλαμάτα ανέβασε την απόδοση της και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Μπίντση. Όλα αυτά μέχρι το 38΄ όταν το σουτ του Παπατόλιου έφυγε λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων, οι οποίοι είχαν απειλήσει στο 23΄ με το σουτ του Μπαστιάνου… Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη ο Διαγόρας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 46΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το σουτ όμως του Μπαστιάνου, δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Ότι δεν μπόρεσε να πετύχει σε εκείνο το χρονικό σημείο ο «γηραιός», το πέτυχε η «Μαύρη Θύελλα» στο 65΄ με συρτό σουτ του Γρίβα, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 0-1. Από εκεί και μετά ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο η ομάδα του Αριάν Μπελά κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ της αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

ΟΦ Ιεράπετρας – Επισκοπή 0-1

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την Ιεράπετρα και το «Βουζουνεράκειο» η Επισκοπή, αποτέλεσμα που την φέρνει πλέον στην 7η θέση της βαθμολογίας. Η Ιεράπετρα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ομάδα όμως του Γιάσμινκο Βέλιτς ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ στο 4΄ η προβολή όμως του Μπαρμπόσα αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μανουσάκη.

Από το σημείο εκείνο και μετά η Ιεράπετρα συνέχισε να έχει μεν την εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως να  έχει μπορέσει να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Ρεθύμνου. Με το πέρας της ώρας, η Επισκοπή ήταν αυτή που πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς να έχει απειλήσει την εστία του Μανουσάκη. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το ματς έγινε πολύ νευρικό, με συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος ο ΟΦ Ιεράπετρας προσπάθησε να γίνει καλύτερος και να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Ψαρρά. Από το 50΄ και μετά η ομάδα του Λασιθίου πίεσε για να φτάσει στο 1-0, το οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 50΄με το σουτ του Μεσιδόρο να καταλήγει άουτ και εν συνεχεία στο 65΄ με την κεφαλιά του Χιμένεθ να αποκρούεται πάνω στη γραμμή από τον Μπαρμπόσα. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι το πέτυχε η Επισκοπή στο 73΄ με το πλασέ του Σταθόπουλου κάνοντας το 0-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του ματς.

Εργοτέλης – Καραϊσκάκης 0-0

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Εργοτέλης και Καραϊσκάκης, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες. Η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα ήταν αυτή που ξεκίνησε το ματς, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα σε δύο περιπτώσεις να φτάσει κοντά στο γκολ χωρίς όμως να το πετύχει.

Αρχικά στο 2΄ με το πλασέ του Ποζατζίδη να καταλήγει άουτ και εν συνεχεία στο 17΄ με την κεφαλιά του Πέιου, η οποία μπλοκαρίστηκε εύκολα από τον Λαζάρεβς. Η απάντηση από την ομάδα της Άρτας ήρθε στο 30΄ με το πλασέ του Ντοναλντόνι να μπλοκάρεται εύκολα από τον Τσέλιο. Τρία λεπτά μετά οι Κρητικοί άγγιξαν το γκολ, το σουτ όμως του Νεράλ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Ηπειρωτών, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 44΄ με το σουτ του Κόνραντ…

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Εργοτέλη να εντείνει την πίεση του, προκειμένου να φτάσει στο γκολ, που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο 51΄ με το διαγώνιο σουτ του Κωστανάσιου, το οποίο και μπλόκαρε ο Λαζάρεβς. Στο 73΄ ο Εργοτέλης σκόραρε με τον Κόνραντ, το γκολ του όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με το πέρας της ώρας, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι την λήξη του αγώνα.