Η Καλλιθέα ανέβηκε στη δεύτερη θέση, καθώς επικράτησε του Αιγάλεω με 1-0. Δεύτερη και η Κηφισιά με τη νίκη επί του Αστέρα Βλαχιώτη, πρώτη νίκη για Διαγόρα και Καλαμάτα.

Καλλιθέα – Αιγάλεω 1-0

Την πρώτη της νίκη εντός έδρας πέτυχε στην Νέα Σμύρνη, η Καλλιθέα κόντρα στο Αιγάλεω, αποτέλεσμα που την ανεβάζει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 2΄ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε πλασέ του Δούμτση.

Έπειτα από το γκολ που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι του Απόστολου Χαραλαμπίδη ανέβασαν την απόδοσή τους, προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στο 7΄ το σουτ όμως του Αρναρέλλη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Στρέζο… Με το πέρας της ώρας και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, η καθεμία για διαφορετικούς λόγους.

Στο διάστημα 37΄- 39΄οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Αρχικά το σουτ του Μουνιέ αποκρούστηκε εύκολα από τον Φυλακτό, ενώ στο 39΄ το σουτ του Πιαστόπουλου απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Στρέζος. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Καλλιθέα είχε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 με τον Μουνιέ… Στην επανάληψη το Αιγάλεω ενέτεινε την πίεση του για να φτάσει στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στο 83΄, το σουτ όμως του Αναστασίου αποκρούστηκε από τον Στρέζο, με το τελικό σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Καραϊσκάκης – Καλαμάτα 0-1

Την πρώτη της νίκη για φέτος πανηγύρισε η Καλαμάτα, η οποία έφυγε από την Άρτα και την έδρα του Καραϊσκάκη με το τρίποντο. Η ομάδα της Άρτας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και σε δύο περιπτώσεις έφτασε μια ανάσα από το να προηγηθεί στο σκορ.

Στο 18΄ ο Δερμιτζάκης βρέθηκε τετ α τετ απέναντι από τον Ταϊρη καθυστέρησε όμως να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Ντοναλντόνι βρέθηκε τετ α τετ με τον Ταϊρη, ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας όμως τον νίκησε και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Στο 26΄ ήταν η σειρά του Σταματή να βρεθεί από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και να μην μπορέσει να τον νικήσει. Η απάντηση της Καλαμάτας ήρθε στο 45΄ με το σουτ του Τάτου να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Χουάντερσον…

Στο β΄ ημίχρονο όπως και στο πρώτο μέρος ο Καραϊσκάκης ήταν πιο δραστήριος, δεν μπορούσε όμως να ολοκληρώσει τις ευκαιρίες που είχε. Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Ηπειρώτες, το έκαναν οι Μεσσσήνιοι στο 63΄ όταν ο Τάτος μετά από κούρσα που έκανε έδωσε στον Μπακαγιόκο, που με σουτ έκανε το 0-1. Στο 84΄ η ομάδα του Ντράγκαν Τζουγκάνοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με το σουτ του Σταματή να μην έχει την κατάληξη που αυτός ήθελε με συνέπεια το 0-1 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του ματς.

Αστέρας Βλαχιώτη – Κηφισιά 0-1

Νίκη αντίδραση για την Κηφισιά, η οποία έφυγε με το τρίποντο και την Σπάρτη και υποχρέωσε τον Αστέρα Βλαχιώτη στην πρώτη του ήττα εντός έδρας. Οι Λάκωνες ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς και μόλις στο 16΄ έφτασε κοντά στο να προηγηθεί στο σκορ, η κεφαλιά όμως του Ρόδη έφυγε λίγο άουτ από την εστία της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα με το πέρας της ώρας ανέβασε την απόδοση της και στο 35΄ απάντησε στην καλή ευκαιρία που είχαν οι Λάκωνες, με το σουτ Οικονομίδη να σταματάει στο δοκάρι του Αθανασόπουλου, που δεν είχε καλή ορατότητα. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 60΄, η ομάδα των βορείων προαστίων κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντοριβάλ, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τετέι από τον Τουλίκα. Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους αποτέλεσμα και να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες, μετά την εντός έδρας ήττα τους από τον Εργοτέλη.

Διαγόρας – Επισκοπή 1-0

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Διαγόρα, ο οποίος έστω και στο τέλος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Επισκοπής και να πανηγυρίσει την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν με την ομάδα του Γιάσμινκο Βέλιτς να πατάει καλύτερα στο γήπεδο από τους γηπεδούχους.

Από το 20΄ και μετά, η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη ανέβασε την απόδοση της χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Καλογεράκη. Όλα αυτά μέχρι το 39΄, όταν το πλασέ του Κουϊρουκίδη αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Μπαρμπόσα. Στα λεπτά που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο «γηραιός» ανέβασε την απόδοσή του και στο 56΄ άγγιξε το γκολ, με το πλασέ του Πίσπα να αποκρούεται με δυσκολία σε κόρνερ από τον Καλογεράκη. Η απάντηση από τους Κρητικούς ήρθε στο 66΄ με το σουτ του Νταρζίζιο να περνά ελάχιστα έξω από το τέρμα του Μπίντση. Ό,τι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι φιλοξενούμενοι, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 88΄ χάρη σε κεφαλιά του Σινγκ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΟΦ Ιεράπετρας – Ηρόδοτος 1-1

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Ιεράπετρα και Ηρόδοτος, σ ένα ματς που διεξήχθη κάτω από δυνατό αέρα. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη μπήκε πιο δραστήρια στο παιχνίδι και μόλις στο 10΄ άγγιξε το γκολ, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Αντερέγκεν από την μικρή περιοχή δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη φάση στο ματς. Όλα αυτά μέχρι το 22΄, όταν το σουτ του Βουό από το σημείο του πέναλτι αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή από τον Κόρτσταμ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, με τον ΟΦΙ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να την μετουσιώσει σε γκολ.

Αυτό που δεν κατάφεραν στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, το πέτυχε η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού στο 50΄, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζησάββα μετά από χέρι που έκανε ο Τορίμπιο. Ωστόσο στο 53΄ η ομάδα του Λασιθίου κατάφερε να φέρει το ματς στο 53΄με σουτ του Αντερέγκεν. Στο 57΄ ο ΟΦΙ έφτασε κοντά στο 2-1, το σουτ όμως του Μπενίτεζ έφυγε λίγο έξω από το τέρμα του Δήμιζα, με το 1-1 να μένει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Χανιά- Ρόδος 2-2

Αήττητα αλλά χωρίς νίκη για ακόμα ένα ματς έμειναν τα Χανιά, εν αντιθέσει με την Ρόδο που δεν ηττήθηκε για δεύτερο εκτός έδρας ματς. Το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτό που μπήκε πιο δραστήρια στο παιχνίδι και στο 27΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με πλασέ του Μπαϊροβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπάθησαν να φτάσουν στο τέρμα της ισοφάρισης, το οποίο και πέτυχαν στο 43΄ με κεφαλιά του Σταματελόπουλου, έπειτα από κόρνερ του Μίγγου. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Τριανταφυλλάκος στις καθυστερήσεις με εκτέλεση φάουλ έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ τους Κρητικούς, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο β΄ ημίχρονο τα «ελάφια» του Σωτήρη Αντωνίου πίεσαν προκειμένου να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 49΄, το σουτ όμως του Αδαμάκη αποκρούστηκε από τον Κατσιμήτρο. Από την πλευρά τους οι Κρητικοί προσπάθησαν να φτάσουν σε ακόμα ένα γκολ, με το οποίο θα «κλείδωναν» την υπόθεση νίκη, με πιο κλασική ευκαιρία την κεφαλιά του Βασιλακάκη στο 76΄ που κατέληξε άουτ. Στο 80΄ η Ρόδος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 με σουτ του Μαρκόφσκι που ήταν και το τελικό σκορ του ματς, καθώς στο 90΄ ο Κόλα αστόχησε στη ευκαιρία που είχε για να κάνει το 3-2…

Ρεπό: Παναθηναϊκός Β΄