«Φωτιά» στην μάχη της παραμονής έβαλε ο Καραϊσκάκης, ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Αιγάλεω και συνεχίζει να ελπίζει. Ανέβηκε έκτη στην βαθμολογία η Επισκοπή (1-0 την Κηφισιά εκτός έδρας).

Καραϊσκάκης – Αιγάλεω 3-1

Τη χαρά της νίκης έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές γεύτηκε ο Καραϊσκάκης, ο οποίος απέναντι στο Αιγάλεω πέτυχε μια σημαντική νίκη. Η ομάδα του Νίκου Ουσταμπασίδη, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Ηπειρωτών ήταν αυτή που μπήκε πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του ματς.

Αυτό είχε σαν συνέπεια στο 5΄ οι Ηπειρώτες να φτάσουν μεν κοντά στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν καθώς το σουτ που επιχείρησε ο Ντοναλντόντι αποκρούστηκε από τον Σφυρίδη. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, κάτι το οποίο συνέβη στο 26΄ όταν ο Μίλιτς με πλασέ έκανε το 1-0. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο παρέμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα της Άρτας μπήκε πιο δυνατά στο ματς επιζητώντας το δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 48΄, όταν ο Μπεκατώρος με εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σφυρίδη. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη έψαξε το γκολ, που θα το έβαζε ξανά στο ματς. Αυτό ήρθε στο 62΄ με τον Αρναρέλλη να μειώνει σε 2-1, ωστόσο ο Ντοναλντόνι με γυριστή κεφαλιά έκανε το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Κηφισιά – Επισκοπή 0-1

Το έκτο της τρίποντο μακριά από την Κρήτη πανηγύρισε στην Καισαριανή απέναντι στην Κηφισιά η Επισκοπή. Η Κηφισιά ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά.

Ωστόσο παρά την κινητικότητα της αυτή, η ομάδα των βορείων προαστίων δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των Κρητικών και να γίνει απειλητική, για την εστία του Καλογεράκη. Αντίθετα οι παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς ήταν αυτοί, που σε δύο περιπτώσεις προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, χωρίς όμως να το πετύχουν. Αρχικά στο 16΄ με την προβολή του Νοικοκυράκη να καταλήγει άουτ και εν συνεχεία στο 30΄ με το σουτ του Νοικοκυράκη να καταλήγει άουτ.

Το σκηνικό αυτό συνέχισε να διατηρείται με το πέρας της ώρας ως έχει με συνέπεια, οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στην επανάληψη ο ρυθμός του ματς έπεσε χωρίς να υπάρχει η μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 67΄ όταν ο Τσιάβος με πλασέ νίκησε τον Αναγνωστόπουλο και έκανε το 0-1. Στο διάστημα που ακολούθησε η Κηφισιά προσπάθησε να αντιδράσει και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι Κρητικοί κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό του αγώνα.

Ρεπό: Χανιά