Η Παναχαϊκή έκανε σημαντικό βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ, καθώς κατάφερε να ανακόψει το αήττητο σερί των Χανίων, επικρατώντας με 3-2. Νίκες για Ξάνθη, Εργοτέλη και Τρίκαλα.

Παναχαϊκή – Χανιά 3-2

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στην Πάτρα, με την Παναχαϊκή να βάζει τέλος στο αήττητο σερί των Χανίων στις καθυστερήσεις. Στα πρώτα λεπτά του ματς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 7΄ είχαν καλή στιγμή με τον Βασιλόγιαννη για να ανοίξουν το σκορ… Αυτό που δεν κατάφεραν οι Κρητικοί, σε εκείνο το χρονικό διάστημα, το πέτυχε στο 13΄ η ομάδα του Χρήστου Καραπίτσου με την κεφαλιά του Κουσκουνά.

Οι Χανιώτες, μετά το τέρμα που δέχτηκαν ανέβασαν την απόδοση τους και στο 32΄ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με γκολ του Διαμαντόπουλου.Ωστόσο η χαρά της ομάδας του Νίκου Παπαδόπουλου, δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να επανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε σουτ του Αραβίδη. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη τα Χανιά πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 68΄ τα Χανιά κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μασένα από τον Πλιάτσικα ο Κολοβούρης απέκρουσε το πέναλτι του Δημητριάδη. Στο 79΄ τα Χανιά κατάφεραν παρότι από το 75΄ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής Μασένα ισοφάρισαν σε 2-2 με φάουλ του Τριανταφυλλάκου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η Παναχαϊκή πίεσε για να φτάσει στη νίκη, αποτέλεσμα το οποίο για την ίδια ήταν μονόδρομος. Αυτή ήρθε τελικά στο 96΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Αραβίδη, κάνοντας το 3-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ξάνθη – Διαγόρας 2-0

Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη έπειτα από δύο αγωνιστικές , με τους Θρακιώτες να βρίσκονται πλέον στο -3 από τον δεύτερο Λεβαδειακό. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν αυτή που μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα ανέβασε την απόδοση της και στο 17΄είχε ευκαιρία με τον Μικελτάτζε να ανοίξει το σκορ χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αυτό που δεν μπόρεσαν να καταφέρουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Θρακιώτες, το πέτυχαν στο 33΄ με σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με συνέπεια το 1-0 να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 53΄ο Διαγόρας έφτασε κοντά στο γκολ, η κεφαλιά όμως του Λινάρδου δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε…

Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι Δωδεκανήσιοι, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 57΄ με το πλασέ του Σχρόγιεν. Από το σημείο εκείνο και μετά η Ξάνθη πίεσε για να φτάσει στο 3-0, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε γίνει στο 64΄, η κεφαλιά όμως του Μικελτάτζε σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μπίντση. Στο διάστημα που ακολούθησε ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εξέλιξη, η οποία ήταν ευνοϊκή για τους γηπεδούχους, ως προς την διαχείριση του υπάρχοντος σκορ που έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Εργοτέλης – ΟΦ Ιεράπετρας 4-0

Τέλος στο αρνητικό σερί των έξι αγωνιστικών χωρίς νίκη έβαλε ο Εργοτέλης, ο οποίος πέτυχε την δεύτερη πιο επιβλητική του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 9΄ ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με σουτ του Κωστανάσιου.

Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ η ομάδα του Ηρακλείου κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι και στο 32΄κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα της, χάρη σε σουτ του Μανουσάκη. Νωρίτερα και για την ακρίβεια στο 17΄ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τσέλιο για να σκοράρουν… Από το σημείο εκείνο και μετά ο Εργοτέλης πίεσε για να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες των παικτών του, το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο στο 75΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο να κάνουν τα τέρματα τους 3, η εκτέλεση φάουλ όμως τουτ Ποζατζίδη αντί για τα δίχτυα του Αθανασόπουλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του, ενώ την ίδια κατάληξη είχε για την ομάδα του Τίμου Καβακά το σουτ του Αρναούτογλου. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 93΄ με ένα τρομερό σουτ του Πέιου από μακρινή απόσταση, ενώ στο 95΄ ο Κοκκίνης με πλασέ έκανε το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τρίκαλα – Καραϊσκάκης 1-0

Την παραμονή τους στην κατηγορία εξασφάλισαν τα Τρίκαλα τρεις αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου. Οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δραστήρια στο ματς και στο 9΄ είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου.

Από το διάστημα εκείνο και μετά το ματς ήταν πολύ κλειστό, κάτι που είχε σαν συνέπεια, να μην υπάρχουν άλλες αξιόλογες φάσεις στο ματς, με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον ΑΟΤ στο 49΄ να έχει δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Νιάρου. Ότι δεν κατάφεραν να πετύχουν στο σημείο αυτό οι «κυανέρυθροι», το πέτυχαν στο 52΄, με την κεφαλιά του Σταματή.

Μετά το γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Αυτό είχε σαν συνέπεια, οι Θεσσαλοί να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς με εξαίρεση το γκολ δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση στο ματς ενδεικτικό των πολλών διακοπών που υπήρξαν στο ματς.