«Ξεμπούκωσε» η Παναχαϊκή κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας Κέρκυρα, καθώς επικράτησε με το άνετο 4-0, πανηγυρίζοντας τη νίκη μετά τις 15 Δεκεμβρίου.

Την πιο μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Παναχαϊκή, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά τις 15 Δεκεμβρίου. Οι Αχαιοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσαν προκειμένου να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ, κάτι το οποίο θα μπορούσε να είχε συμβεί στην φάση του 6΄ με το σουτ του Μαυριά.

Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι «κοκκινόμαυροι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 23΄με πλασέ ενός πρώην Φαίακα του Μυτίδη. Έπειτα από το τέρμα αυτό, η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει σε ακόμα ένα γκολ, το οποίο θα έκανε πιο εύκολη την ζωή της.

Στο 31΄ η ομάδα της Πάτρας έφτασε κοντά στο να το πετύχει η προσπάθεια όμως του Μωραϊτη αντί για τα δίχτυα του Παγκράτη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του. Ότι δεν συνέβη σε εκείνο το χρονικό σημείο έγινε στο 43΄ με ένα εκπληκτικό σουτ του Σιατραβάνη, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Παναχαϊκή πάτησε γκάζι και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της.

Στο 60΄ ο Μωραϊτης με σουτ έκανε το 3-0, ενώ στο 64΄ ο Σιατραβάνης εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο το λάθος γύρισμα του Ράφαελ στον Παγκράτη έκανε το 4-0. Από το σημείο εκείνο και μετά τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν τυπικό χαρακτήρα, με το υπάρχον σκορ να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα