Ο Παναθηναϊκός Β με γκολ των Μαρτίνη, Μαραθωνίτη και Αλμπάνη επικράτησε με 3-0 εντός έδρας του Διαγόρα Ρόδου και επέστρεψε στις νίκες.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός Β μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Διαγόρα Ρόδου και μάλιστα μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, ο Μαρτίνης με ωραίο σουτ απείλησε, αλλά ο Μπίντσης μπλόκαρε την μπάλα. Ο ρυθμός μάλιστα ήταν αρκετά καλός στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα. Το σουτ του Σινγκ μπλόκαρε ο Χριστογεώργος, με τον Διαγόρα να δημιουργεί την πρώτη απειλητική στιγμή. Στο 18 οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου.

Ο Σινγκ τροφοδότησε μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ζούνη, όμως ο επιθετικός του Διαγόρα δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε. Οι πράσινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δυσκολευόντουσαν να βρουν τρόπους να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη εστία.

Στο 30ο λεπτό οι πράσινοι έχασαν πολύ σημαντική ευκαιρία. Ο Αθανασακόπουλος έκανε τη σέντρα, με τον Σερπέζη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Έξι μόλις λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαρτίνη. Ο μπακ του τριφυλλιού έπιασε ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο τριφύλλι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός Β είχε κόντρα τον αέρα. Κατέγραψε την πρώτη του καλή στιγμή στο 51ο λεπτό, με την εκτέλεση κόρνερ του Ηλιάδη και την κεφαλιά του Ματσαδέ, που δεν βρήκε την μπάλα «γεμάτα» για να την στείλει στα δίχτυα.

Ο Διαγόρας πήρε την κατοχή της μπάλας στην συνέχεια και πίεσε για την ισοφάριση. Με τον Καβαλιέρι να έχει μια κεφαλιά στο 66’ και τον Τσιαντούλα να μην μπορεί αμαρκάριστος να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, στο αμέσως επόμενο λεπτό. Τελικά, ήταν η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ εκείνη που έφτασε σε ένα δεύτερο τέρμα, με τον Ηλιάδη να βγάζει πολύ ωραία κάθετη πάσα στον Μαραθωνίτη -ο οποίος είχε μπει αλλαγή νωρίτερα- που πάτησε περιοχή, πέρασε και τον Μπίντση και με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 2-0, στο 74ο λεπτό.

Ακολούθησε άλλη μια καλή φάση για τον Παναθηναϊκό Β, με τον Καραμπά, για να έρθει ένας ακόμα παίκτης που είχε περάσει αλλαγή, ο Αλμπάνης και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να σημειώσει το 3-0, στο 85’.