Η ΑΕΚ Β´ έδειξε ωραία εικόνα, ο Παναθηναϊκός τίποτα, κι η Ένωση πήρε δίκαιη και άνετη νίκη με 2-0 στη Λεωφόρο χάρη σε γκολ των Κοσίδη-Γιούση και 2 ασίστ του Μπακάκη. Διάστρεμμα ο Σένκεφελντ, στην πρώτη του εμφάνιση μετά από 6 μήνες.

Το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Super League 2 έκανε η ΑΕΚ Β, καθώς έφυγε με το διπλό από την Λεωφόρο.

Οι πράσινοι δεν είχαν καθόλου καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσαν να απειλήσουν μοναχά με τον Βαγιαννίδη από τα δεξιά, ο οποίος είχε κάποιες πολύ καλές ενέργειες. Παράλληλα, στο τριφύλλι πάγωσαν με τον τραυματισμό του Σένκεφελντ, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή μιας και υπέστη διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο ( η εγχείριση είχε γίνει στο αριστερό).

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε δύο αγώνες για τους πράσινους. Δύο ασίστ για τον Μιχάλη Μπακάκη στην δεύτερη του εμφάνιση με την ΑΕΚ Β.

Το ματς

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του αγώνα έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, με την πρώτη φάση στο ματς να ανήκει στην Ένωση. Ο Θεοχάρης έκανε το λάθος στο 3ο λεπτό, ο Γιούσης την πήρε, αλλά το σουτ του ανακόπηκε από τον Μπαρτ Σένκεφελντ και έτσι η ευκαιρία χάθηκε για τους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ πίεζε αρκετά τον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά. Η πρώτη σημαντική στιγμή για το τριφύλλι ήρθε στο 14ο λεπτό. Ο Βαγιαννίδης πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε δύο αντιπάλους του, έκανε το γύρισμα, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της τελική στον αγώνα. Ο Ραντόνια έκανε το σουτ, με τον Ξενόπουλο να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 24ο λεπτό ο Βαγιαννίδης πήρε την μπάλα απο δεξιά, έκανε και πάλι ωραίο γύρισμα, αλλά κανείς δεν μπήκε στην πορεία της για να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 30ο λεπτό όλοι πάγωσαν στη Λεωφόρο. Ο Μπαρτ Σένκεφελντ προσγειώθηκε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο, γύρισε το πόδι και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η πρώτη διάγνωση έδειξε διάστρεμμα, αλλά ευτυχώς δεν ήταν το πόδι που είχε εγχειριστεί. Στη θέση του μπήκε ο Ευαγόρας.

Στο 36ο λεπτό του αγώνα η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου. Ο Σαμπανάτζοβιτς γύρισε στον Κοσίδη, αυτός σούταρε, η μπάλα κόντραρε, και ο Κορνέζος από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και ο Ξενόπουλος μπλόκαρε.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Γέβτιτς έκανε ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Ξενόπουλο να πραγματοποιεί μια πολύ καλή επέμβαση. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί μόνο από τα δεξιά με τις ενέργειες του Βαγιαννίδη, ενώ η ΑΕΚ από την άλλη είχε κάποιες στιγμές, αλλά όχι την μεγάλη ευκαιρία.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Η Ένωση ωστόσο όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και καλύτεροι, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να απειλεί μόνο με αντεπιθέσεις.

Στο 53΄ ο Χατζηεμμανουήλ γέμισε, ο Κοσίδης πήρε την κεφαλιά, ο Ραντόνια πήγε να κρεμάσει στη συνέχεια τον Ξενόπουλο, χωρίς όμως να βρει στόχο. Λίγο αργότερα το τριφύλλι έφυγε στην αντεπίθεση με την μπάλα να φτάνει στον Τσιριγώτη, αλλά το σουτ του να μην είναι καθόλου καλό.

Στο 66΄ ο Σαμπανάτζοβιτς κατάφερε να περάσει στον Γέβτιτς, ο οποίος δοκίμασε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Κοσίδη. Ο Μπακάκης έφυγε από δεξιά, έκανε το γύρισμα με τον επιθετικό της Ένωσης να μην χάνει την ευκαιρία.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1, αλλά ο Ματσαδές από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 97 μάλιστα με ωραία ενέργεια του Μπακάκη, ο Γιούσης έκανε το 0-2 και έγραψε τον επίλογο στο ματς.

Παναθηναϊκός Β’: Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ(36᾽ Αντωνίου), Ενγκμπακοτό(83᾽ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Θεοχάρης(83᾽ Ρόμπι), Σέχου, Καρβούνης, Μαρτίνης, Τσιριγώτης(83᾽ Ματσαδές), Ηλιάδης(65᾽ Κούτσιας).

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Μπούσης(76᾽ Αρβανίτης), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Μπακάκης, Μπάμπης(68’ Μουστακόπουλος), Σαμπανάτζοβιτς, Γέβτιτς(76᾽ Γιούντα Γκαρσία), Γιούσης, Ραντόνια(87’ Σταμούλης), Κοσίδης(87᾽ Ιατρούδης).