Ο Παναθηναϊκός Β ήταν καλύτερος από τον Εργοτέλη, έκανε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι αναδείχθηκε ισόπαλος με την ομάδα από την Κρήτη στην έδρα του.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά από το ξεκίνημα και είχαν την πρώτη καλή φάση, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη στο 5’, που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Χριστογεώργου. Οι Πράσινοι «απάντησαν» δύο λεπτά μετά, όταν ο Σαρδέλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά, αλλά πλάσαρε αδύναμα, με τον Τσέλιο να μπλοκάρει. Ενώ ο Κωστανάσιος σπατάλησε μια ακόμα φάση, σουτάροντας άστοχα μέσα από την περιοχή, στο 17ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός Β ανέβηκε στη συνέχεια, έψαξε το γκολ με κάθετο ποδόσφαιρο και είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 26’. Με τους Καρβούνη και Αθανασακόπουλο να παίζουν ωραία το «ένα-δύο», αλλά το σουτ του δεύτερου από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 38ο λεπτό, ο Αλμπάνης έφυγε στην αντεπίθεση, σουτάροντας από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Τσέλιο να πέφτει και να μπλοκάρει. Παράλληλα, ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη απέκρουσε με διπλή προσπάθεια και το ξαφνικό σουτ του Σαρδέλη από θέση μέσα αριστερά, στο 43’.

Το Τριφύλλι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσιριγώτη να μην μπορεί να σκοράρει με προβολή στο 47’ και τον Τσέλιο να απομακρύνει σε κόρνερ στο 49’. Ο Παναθηναϊκός Β συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 58ο λεπτό είχε μια ακόμα καλή στιγμή. Με τον Τσέλιο να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ το ευθύβολο σουτ του Σαρδέλη έξω από την περιοχή. Ενώ δύο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σούταρε άστοχα από θέση μέσα αριστερά.

Οι Κρητικοί πάτησαν περιοχή για πρώτη φορά στο 73’, με τον Αμπντουλαχί να σουτάρει ψηλά και άστοχα. Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, η ομάδα του Χαβιέρ Βάθκεθ έψαξε το νικητήριο γκολ αλλά χωρίς «καθαρό» μυαλό και κυκλοφορώντας βιαστικά την μπάλα. Αντιθέτως, ήταν ο Εργοτέλης εκείνος που έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Πατρινό στο 85’ και τον Χριστογεώργο να του λέει «όχι». Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαραθωνίτης έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά, αλλά ο Τσέλιος κατάφερε και απέκρουσε το σουτ του.