Ο Παναθηναϊκός Β΄επικράτησε με 1-0 της Κηφισιάς με σκόρερ τον πολύ καλό και σήμερα Αθανασακόπουλο. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους Καρβούνη – Κρυπάρακο.

Ο Παναθηναϊκός Β΄ παίζοντας πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 1-0 της Κηφισιάς, με σκόρερ τον Ανδρέα Αθανασακόπουλο. Οι πράσινοι ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο έχασαν πολλές ευκαιρίες και ο δείκτης του σκορ θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερος. Δεν δόθηκε πέναλτι στο 89ο λεπτό στο τριφύλλι, σε μαρκάρισμα του Μκρτσιάν πάνω στον Σερπέζη.

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Οι μονομαχίες ήταν πολλές όπως και τα φάουλ που σφύριξε ο διαιτητής της αναμέτρησης. Στο 11ο λεπτό του αγώνα οι πράσινοι απείλησαν για πρώτη φορά την εστία της Κηφισιάς. Ο Μαρτίνης έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Μαραθωνίτης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε. Ο ρυθμός ήταν χαμηλός, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν τις εκατέρωθεν εστίες. Από την μία η Κηφισιά έφτανε έξω από την περιοχή, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει και από την άλλη το τριφύλλι παρότι έβγαινε στον κενό χώρο δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί. Στο 40ο λεπτό του αγώνα ο Μαραθωνίτης δεν πρόλαβε την ωραία πάσα του Καρβούνη και η ευκαιρία χάθηκε. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός Β μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Οι Καρβούνης – Αθανασακόπουλος είχαν πολύ καλή απόδοση και έδιναν άλλη πνοή στο επιιθετικό τρίτο του τριφυλλιού. Παρόλα αυτά η πρώτη φάση άνηκε στην Κηφισιά. Στο 47ο λεπτό του αγώνα ο Τετέι μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Αθανασακόπουλος πρόλαβε να διώξει. Ένα λεπτό αργότερα το τριφύλλι… απάντησε. Ο Κρυπαράκος κατέβασε υπέροχα την μπάλα, απέφυγε τον αντίπαλό του, μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του πέρασε αρκετά άουτ. Στο 56΄ η Κηφισιά απείλησε εκ νέου, όμως ο Τετέι δεν μπόρεσε να τελειώσει την φάση. Δύο λεπτά αργότερα οι πράσινοι έχασαν τεράστια ευκαιρία. Συγκεκριμένα, ο Μαραθωνίτης έκανε ωραία ενέργεια, αλλά καθυστέρησε και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 68ο λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός Β άνοιξε το σκορ. Ο Καρβούνης έκανε ωραία ενέργεια, πάσαρε στον Αθανασακόπουλο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αναγνωστόπουλο. Στο 77΄ απείλησε η Κηφισιά. Ο Μουστάκης πάτησε περιοχή, σούταρε μετά από μία εκπληκτική τρίπλα, αλλά ο Ξενόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Παναθηναϊκός Β έφτασε κοντά στο 2-0, με το σουτ του Μαρτίνη στην αμέσως επόμενη φάση να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 85ο λεπτό του αγώνα ο Τσιριγώτης έφυγε στην κόντρα, αλλά στο τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο αστόχησε.

Όπως συνέβη και τρία λεπτά αργότερα, με το γέμισμα του Αλμπάνη από αριστερά και την προβολή του Τσιριγώτη μέσα από την μικρή περιοχή, που κατάφερε να αποκρούσει ο Αναγνωστόπουλος. Στο 89ο λεπτό του αγώνα ο Σερπέζης ανατράπηκε από τον Μκρτσιάν, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Παναθηναϊκός Β: Ξενόπουλος, Τουρκοχωρίτης (46’ Σερπέζης), Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης, Ηλιάδης, Θεοχάρης, Καρβούνης (78’ Αλμπάνης), Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος (90’ Καραμπάς), Μαραθωνίτης (72’ Τσιριγώτης).

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Μκρτσιάν, Σωτηράκος, Μουστάκης (80’ Τόλιος), Να (80’ Παυλάκης), Παπασάββας (72’ Φερνάντεζ), Ντοριβάλ, Βαζ (55’ Οικονομίδης), Κουϊρουκίδης (73’ Γιαννιτσάνης), Καλλέργης, Τετέι.