Διεύρυνε το αήττητο σερί της σε έξι ματς η ΑΕΚ Β’ που με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Γιούση επικράτησε στο ΔΑΚ Γάλλου με 3-1 της Επισκοπής και έμεινε μόνη στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ο 23χρονος άσος της ΑΕΚ Β’ σκόραρε δις και ήταν ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στις καθυστερήσεις για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Χωρίς σκορ (0-0) έληξε το πρώτο 45λεπτο. Ήταν ένα ματς, όπου από πλευράς φάσεων δεν είχε να προσφέρει κάποια συγκίνηση. Η ΑΕΚ Β’ έψαχνε να βγει από τις πτέρυγες. Η Επισκοπή, ωστόσο, είχε γρήγορες επιστροφές και έτσι το 0-0 παρέμεινε έβς το τελευταίο σφύριγμα. Αν θέλει να ξεχωρίσει κανείς κάποιες φάσεις. Στο 17′ ο Κοσίδης και στο 21′ ο Τζούντα Γκαρσία επιχείρησαν να απειλήσουν. Στο 34′ οι Κρητικοί με φάουλ του Εμπόι έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου η ΑΕΚ Β’ κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον συνήθη… ύποπτο, Χρήστο Γιούση. Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός με σουτ έξω από την περιοχή, έκανε στο 48′ το 1-0 για την Ένωση σκοράροντας για 15η φορά μέσα στη σεζόν!

Το 1-0 έδωσε… φτερά στους «κιτρινόμαυρους» που έφθασαν πολύ γρήγορα στο 2-0. Στο 51′ ο Σουμπουσάκης έκανε πέναλτι στον Γιούση, ο ρέφερι έδειξε… βούλα και ο Γιούσης με εύστοχο χτύπημα στο 52′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

H Επισκοπή μούδιασε αρχικά, αλλά σχετικά γρήγορα έβγαλε αντίδραση. Στο 55′ και στο 56′ είχε τεράστιες ευκαιρίες με τον Νοικοκυράκη και τον Εμπόι για να φθάσει, τελικά, το 2-1 με τον πρώτο στο 57′ με ξερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο ρυθμός του ματς μετά το 70′ έπεσε αρκετά. Η ΑΕΚ Β’ κρατούσε μακριά την Επισκοπή και έψαχνε επί της ουσίας την ευκαιρία για ένα 3ο γκολ, με το οποίο θα «καθάριζε» το ματς. Και αυτό ήρθε στο 90+2′ με κεφαλιά του Χριστόπουλου, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Γιούση.

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης, Καραγιάννης (18′ Σταθόπουλος), Τσάβος, Εμπόι, Νταρζίσιο, Σουμπασάκης (66′ Σκόνδρας), Νοικοκυράκης, Πολυχρόνης, Τριντάντε.

ΑΕΚ Β’ (Παναγιωτάρας): Θεοχάρης, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Ραντόνια (67′ Σταμούλης), Πάρρας, Μπάμπης, Γερολέμου, Μάριο Μιτάι, Τζούντα Γκαρσία (86′ Μπούσης), Γιούσης, Κοσίδης (67′ Ε. Χριστόπουλος).

Διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Βεργέτης Δ. (Αργολίδας), Μαυραντωνάκης, (Ηρακλείου)

4ος:Κρασαγάκης (Ηρακλείου).