Η Ξάνθη επικράτησε δύσκολα με 1-0 του Εργοτέλη, στο άλλο παιχνίδι της ημέρας που έγινε για την 17η αγωνιστική της Super League 2 και πλησίασε σε απόσταση βολής την κορυφή.

Άμεσα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Ξάνθη, η οποία πέτυχε την έκτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα αυτή τη φορά απέναντι στον Εργοτέλη. Το συγκρότημα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτό, που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μόλις στο 11΄ έφτασε κοντά στο 0-1, το σουτ όμως του Αμπντουλαχί αντί για τα δίχτυα του Μπέντο σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του.

Από το 20΄ και μετά η Ξάνθη άρχισε να ισορροπεί κάπως το ματς. Μάλιστα στο 26΄ οι Θρακιώτες σκόραραν με την εκτέλεση φάουλ του Έμπερτ, το γκολ όμως ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ από τον Θανάση Παπάζογλου… Στο 39΄ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στον αγώνα, με το σουτ του Σιατραβάνη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Κατσιμήτρο. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με το στείρο 0-0 να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος και για την ακρίβεια στο 64΄ ο Εργοτέλης είχε ευκαιρία με τον Κόνραντ, για να ανοίξει το σκορ… Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι Κρητικοί, το πέτυχαν στο 67΄ οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ με κοντινό σουτ του Μικελτάτζε. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η Ξάνθη πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 76΄ έφτασε κοντά στο 2-0, το σουτ όμως του Μυστακίδη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου… Στις καθυστερήσεις η Ξάνθη έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μικελτάτζε με 2η κίτρινη κάρτα, ωστόσο παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.