Τα Τρίκαλα συνέχισαν αήττητα, καθώς επικράτησαν και της Δόξας Δράμας με 3-0. Πήρε το κρητικό ντέρμπι ο Εργοτέλης, ισοπαλίες για Ιωνικό, Παναχαϊκή, μοιρασιά στην Ιεράπετρα.

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 3-0

Την δεύτερη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, αποτελέσμα που τα φέρνει πλέον στην πρώτη θέση πανηγύρισαν τα Τρίκαλα. Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη ήταν αυτό, το οποίο μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς, με συνέπεια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Στεφανάκου.

Από το 15΄ και μετά η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη ισορρόπησε το ματς, ωστόσο οι Θεσσαλοί ήταν αυτοί που στο 21΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, με το σουτ του Πέλκα να φεύγει λίγο άουτ από την εστία του Στεφανάκου. Ότι δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανέρυθροι», το πέτυχαν στο 39′ με τον Τζαλόσι να εκμεταλλευέται λάθος της άμυνας των «μαυραετών» και να βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΟΤ.

Στο 43΄ τα Τρίκαλα έφτασαν κοντά στο 2-0, ο Σουλιώτης όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο… Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 59΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους αυτή τη φορά με τέρμα του Σταματή. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι «κυανέρυθροι» πίεσαν για να φτάσουν στο 3-0, κάτι το οποίο κι έγινε στο 76΄ με τον Ευθυμίου αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το τελικό του αγώνα.

Χανιά – Εργοτέλης 0-1

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Εργοτέλης, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τα Χανιά και την έδρα των «κυανόλευκων». Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες καλές φάσεις, η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν αυτή που στο 6΄ έφτασε κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Κουατένγκ αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Κουτζαβασίλη.

Από το σημείο εκείνο και μετά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια άλλη αξιόλογη φάση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49΄ τα Χανιά έχασαν σημαντική ευκαιρία, για να κάνουν το 1-0, το σουτ όμως του Βρεττού πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κατσιμήτρου. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανόλευκοι», το πέτυχε η ομάδα του Ηρακλείου στο 56΄ με το σουτ του Μανουσάκη.

Διαγόρας -Ιωνικός 1-1

Όρθιος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στις καθυστερήσεις έμεινε ο Ιωνικός, που έφυγε από την Ρόδο με τον βαθμό της ισοπαλίας. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν αυτή που στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε πιο δραστήρια το ματς και στο 11΄ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με το σουτ του Κάστρο να αποκρούεται με δυσκολία σε κόρνερ από τον Τσέλιο.

Ότι δεν κατάφεραν οι «κυανόλευκοι» σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 41΄ με εκπληκτικό σουτ του Λινάρδου να καταλήγει στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου και να κάνει το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου μέρους.

Λεβαδειακός-Ξάνθη 1-1

Από έναν βαθμό έβαλαν στο σακούλι τους Λεβαδειακός και Ξάνθη, με την ισοπαλία να ευνοεί περισσότερο την ομάδα του Τόνι Πόποβιτς εν αντιθέσει με αυτή του Σωτήρη Αντωνίου, που δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι. Σ΄ότι έχει να κάνει με το ματς, ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Μπέντο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες χωρίς τέρματα στα αποδυτήρια, ο Τζώρας ήταν αυτός που στις καθυστερήσεις, σε φάση που ξεκίνησε από λάθος του Τσαμούρη το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Νίλι κατάφερε να κάνει το 1-0 για τους Βοιωτούς, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό για το πρώτο μέρος. Στο β΄ ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55΄ η Ξάνθη σε φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Θυμιάνη.

Από το σημείο εκείνο και μετά, οι ««πράσινοι» του Σωτήρη Αντωνίου πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ του Μπέντο. Αντίθετα οι ακρίτες ήταν αυτοί που στις καθυστερήσεις θα μπορούσαν να είχαν κλέψει το ματς, η λόμπα όμως που επιχείρησε ο Καπνίδης στο 95΄ προκειμένου να «κρεμάσει» τον Γκέκα, δεν είχε την κατάληξη που ήθελε με συνέπεια το 1-1 να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Λεβαδειακό να βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση ισόβαθμος με τα Τρίκαλα.

Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης 2-2

Νέα εντός έδρας βαθμολογική απώλεια για την Παναχαϊκή, η οποία με τα Τρίκαλα δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της τον Καραϊσκάκη… Η ομάδα του Δημήτρη Μπέλα ήταν αυτή, που αιφνιδίασε τους Αχαιούς, καθώς μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ, χάρη σε τέρμα του τέρμα του Μαραθωνίτη που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σούλη τον οποίο και νίκησε.

Από το σημείο εκείνο και μετά, οι Ηπειρώτες πατούσαν καλύτερα στο ματς και στο 17΄ έφτασαν κοντά στο 0-2, η προσπάθεια όμως του Ίπερεν σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Σούλη. Η φάση αυτή, σαν να αφύπνισε τους παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου, που πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 45΄ όταν ο Γιούσης μετά από εκτέλεση φάουλ του Ανάκογλου έφερε το ματς στα ίσα, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος.

ΟΦ Ιεράπετρας – Απόλλων Λάρισας 0-0

Αήττητος στο πρωτάθλημα συνεχίζει να είναι στην έδρα του ο ΟΦ Ιεράπετρας, ωστόσο για ακόμα ένα παιχνίδι σε αυτή δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Σ΄ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κύριο χαρακτηριστικά του ήταν τα πολλά λάθη, ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που στο 6΄ άγγιξε το γκολ, η προβολή όμως του Τζοβάρα δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Από το σημείο εκείνο και μετα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με αποτέλεσμα να μην υπάρξουν αξιόλογες στιγμές, μπροστά στις δύο εστίες με το στείρο 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα για το πρώτο μέρος. Στο β΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο καλύτερα στο ματς, με συνέπεια να έχουν από μία καλή στιγμή στο παιχνίδι για να σκοράρουν. Στο 52΄ ο Αθανασιάδης για τον Απόλλωνα αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 54΄ ο Καρρίκι στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα λίγο έλειψε να την στείλει στα δίχτυα του Αστρά.

Στο 64΄ η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη εχασε την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0, όταν έπειτα από γύρισμα του Καψάλη, ο Μπούσης των φιλοξενούμενων έκανε χέρι στην περιοχή της ομάδας του. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γκίνη, ο Αστράς όμως τον νίκησε και διατήρησε ανέπαφη την εστία του. Η απάντηση από την ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήρθε στο 77΄με τον Μπούση να αστοχεί από καλή θέση να κάνει το 0-1, με συνέπεια το στείρο 0-0 να διατηρηθεί μέχρι την λήξη του αγώνα.