Η Βέροια επιβεβαίωσε για ακόμη ένα ματς ότι αποτελεί ένα από τα φαβορί του Βόρειου ομίλου της Super League, αφού επικράτησε με άνεση του Πανσερραϊκού (3-0) και ανέβηκε -έστω και προσωρινά- ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, αφού στο 17ο λεπτό ο Πασάς άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια επέβαλε την κυριαρχία της και στο 65′ ο Πασάς έριξε προειδοποιητική βολή, όμως το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι του Κατσικά. Τελικά στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Γαβριηλίδη.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Βέροια μπήκε στο 84ο λεπτό με τον Σκόνδρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, που έφερε την Βέροια -με ματς περισσότερο από την Ξάνθη- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (87′ Δημόπουλος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (87′ Ορφανίδης), Μούργος (81′ Ράμος), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (81′ Φοφανά), Πόζογλου (63’ Παπαχρήστος), Πασάς.

Πανσερραϊκός (Σαραγόσα): Κατσίκας, Γιανναράκης, Κουκόλης, Φουάσης, Ζέρης, Μαρκιόνι, Κρητικός (75′ Μέσσι), Έππας, Ανάκογλου (75′ Τσιμίκας), Κανίς, Παπαβασιλείου (60’ Κόντσι).