Η Βέροια με επιβλητική εμφάνιση απέναντι στον Πιερικό (4-1) απέδειξε για ακόμη μια αγωνιστική ότι αποτελεί ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στην Super League. Χορταστική ισοπαλία στο Πανσερραϊκός-Θεσπρωτός

Η Βέροια στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Betsson Super League 2 υποδέχθηκε στην έδρα της τον Πιερικό και φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Μούργος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 38ο λεπτό ο Πασάς διαμόρφωσε το 2-0 υπέρ της Βέροιας, με τον Γιακουμάκη στο 40′ να δίνει… αέρα τριών τερμάτων στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πασάς με το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση «έγραψε» το 4-0 για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, με τον Πιερικό να μειώνει σε 4-1 στο 80′ με τον Κανούλα.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Μαραγκός (64′ Δημόπουλος), Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (73′ Παπαχρήστος), Μπλέτσας, Οικονόμου, Πασάς (64′ Μυστακίδης), Μούργος (73′ Ορφανίδης), Φοφανά (59′ Κούατενγκ), Γιακουμάκης.

Πιερικός (Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Ζούρκος, Παντελιάδης (46′ Φωκαΐδης), Χαρτσιάς, Εμπουσί, Σουντάρ (46′ Τόσκας), Καρανάτσιος (46′ Γιαλαμίδης), Χαντζάρας, Παπαδόπουλος, Ίτσιος.

Χορταστικό ήταν το θέαμα και στις Σέρρες με τον Πανσσεραϊκό να… αυτοκτονεί απέναντι στον Θεσπρωτό, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 (Κανίς 17′ και 45′), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έφτασαν στο τελικό 2-2, με τον Κωνταντίνου στο 56′ και τον Σαραντίδη στο 76′ να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Κατσικάς, Κασμερίδης (61′ Γιανναράκης), Δημητρίου, Ζέρης, Φουάσης, Κρητικός, Έππας, Κόντσι (61′ Χαϊνταρά), Ανάκογλου (65′ Ντίαζ), Κανίς, Μέσσι.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης (82′ λ.τ Παππάς), Γώγος, Ζιώγας, Ντι Αλέσσιο, Στεργίου (46′ Λύγκας), Γεωργούσης, Κωνσταντίνου, Βαταμίδης (46′ Βασιλάκης), Σαραντίδης, Διγκόζης, Ρομέρο.