Με απίθανη ματσάρα ξεκίνησε η 25η αγωνιστική της Betsson Super League 2, με τον Σπύρο Γλυνό να λυτρώνει την ΑΕΛ απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας στο 96′! Λύγισε τον Ολυμπιακό Β’ η Βέροια.

Στην Καρδίτσα η τρίτη του βαθμολογικού πίνακα, Αναγέννηση υποδέχθηκε την δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕΛ, σε μια αναμέτρηση που είχε έντονες συγκινήσεις και buzzer beater στο 96′!

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο 6ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με τον Όγκμποε, ενώ στο 21′ ο Νικολιάς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους «βυσσινί», με την αποβολή του Λαρέα στο 37′ να δυσκολεύει ακόμη περισσότερο το έργο των γηπεδούχων.

Το αριθμητικό μειονέκτημα, ωστόσο δεν πτόησε τους παίκτες της Αναγέννησης που με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν διαστάσεις θρίλερ στην αναμέτρηση, αφού στο 73′ ο Πλέγας μείωσε σε 1-2, ενώ στο 88′ ο Μπαντιμπαγκά έφερε την αναμέτρηση στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Την ώρα που όλα έδειχναν ότι η ΑΕΛ θα αφήσει δύο βαθμούς στην Καρδίτσα, ήρθε ο Σπύρος Γλυνός να λυτρώσει την ομάδα του και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε με σουτ το τελικό 2-3!

Αναγέννηση Καρδίτσας (Τσακμακίδης): Γκέκας, Καρανίκας (39′ Κουτρομάνος), Γκόλιας (81′ Πολίτης), Λαρρέα, Σταμόπουλος, Δημούτσος (39′ Γκίνη), Λαγός, Πλέγας, Μπενγκόα (59′ Μπαντιμπανγκά), Μπραμπίγια (81′ Μπιανκόνι), Αθανασιάδης.

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Αμπούντ Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς, Κ. Παπαγεωργίου (81′ Μιλτιάδης), Όγκμποε, Νικολιάς (53′ Γλυνός), Μαυριάς (90′ Τσουμάνης).

Στην Βέροια η πρωτοπόρος του Βόρειου Ομίλου, υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό Β’, με την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη να φτάνει στη νίκη με γκολ που σημείωσε ο Πασάς στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης, χαρίζοντας στους γηπεδούχους ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο στη κούρσα ανόδου που κάνουν.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Δημόπουλος (76′ Παπαχρήστος), Πεταυράκης Μούχαλης, Γαβριηλίδης, Οικονόμου, Μούργος, Φοφανά (60′ Κούατενγκ), Πασάς (76′ Καπνίδης), Γιακουμάκης (66′ Κάτσε).

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Κινκούε, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Νίκολιτς, Μαρίνος (68′ Λιάτσος), Βοΐλης, Ντόι (46′ Νταμπό), Κωστή, Σουρλής.