Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ καθάρισε μόνος του με δύο προσωπικά γκολ και η ΑΕΚ πάει με καλή ψυχολογία στην τελευταία αγωνιστική, επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης. Έπιασε τον Άρη στην δεύτερη θέση η “Ένωση”.

Η ΑΕΚ αυτή τη φορά δεν άφησε ανεκμετάλλευτα τα δώρα με τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων της πρώτης εξάδας και ειδικά του Παναθηναϊκού. Παρά τις εννιά σημαντικές απουσίες και το γεγονός πως κατέβηκε με 19μελή αποστολή, η Ένωση με ένα πολύ δυνατό πρώτο ημίχρονο, ίσως από τα καλύτερα της φέτος στο πρωτάθλημα, καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς με τον Απόλλωνα και είχε την ευκαιρία να χαμηλώσει ταχύτητα στο δεύτερο.

Της το επέτρεψε το 2-0 πριν την ανάπαυλα και η καλή αμυντική ισορροπία που είχε, με το δίδυμο Σβάρνα – Λάτσι ξανά μαζί στο κέντρο της άμυνας, μετά από καιρό.

Η νίκη της ΑΕΚ βασίστηκε στο εκρηκτικό της ξεκίνημα. Ο Απόλλωνας που είχε αλλαγές με το μυαλό και στο επόμενο σημαντικό ματς με τον Παναιτωλικό, δεν ήταν έτοιμος γι’ αυτό. Σε αυτό το εκρηκτικό ξεκίνημα ο Χιμένεθ ευτύχησε να δει πολλούς πρωταγωνιστές. Ο Λιβάι Γκαρσία… έκανε πάρτι με τον Μπρούσιτς και στη φάση του πρώτου γκολ «μάγεψε», ο Μάνταλος ακολούθησε από κοντά, αλλά τη μεγάλη διαφορά σε σχέση με τα συνηθισμένα, έκανε ο Χρήστος Αλμπάνης. Έκανε ένα εκπληκτικό 45λεπτο ο Έλληνας μέσο-επιθετικός, διαλύοντας στην κυριολεξία την δεξιά πλευρά της άμυνας του Απόλλωνα.

Όλο αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Καρίμ Ανσαριφάρντ, που βρέθηκε στις κατάλληλες θέσεις την κατάλληλη στιγμή, να δώσει τέλος στην «αφλογιστία» που τον κυνηγούσε το τελευταίο διάστημα και να πετύχει και τα δύο γκολ της άνετης νίκης της ΑΕΚ.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοι

Είσαι ο καλύτερος προπονητής; Στα Fantasy τουρνουά φτιάχνεις τη δική σου ομάδα & διεκδικείς την κορυφή. Πάτα εδώ!
Το 2-0 ήταν μικρό για την εικόνα της ΑΕΚ μέχρι την ανάπαυλα, καθώς είχε και πολλές ακόμη ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε πολύ. Ο Απόλλωνας με κάποιες αλλαγές πήρε λίγα μέτρα στο γήπεδο, αλλά χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός ή δε ΑΕΚ, είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες, στην αρχή και στο τέλος του ημιχρόνου.