Με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να βλέπει για πρώτη φορά τη μεσοαμυντική γραμμή ολοκληρωμένη, η ΑΕΚ νίκησε την Λαμία 1-0 σε φιλικό αγώνα.

Ο τεχνικός της Ενωσης είχε την ευκαιρία να δει για πρώτη φορά όλους μαζί τους παίκτες που προορίζονται για βασικοί από το κέντρο και πίσω και τους είδε σε ένα ματς στο οποίο η Ενωση πήρε φιλική νίκη σε βάρος της Λαμίας στο ΟΑΚΑ. Στάνκοβιτς, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Μισελέν, Λε Ταλέκ ήταν όλοι μαζί στο γήπεδο από την αρχή, ενώ το μοναδικό γκολ για τους Κιτρινόμαυρους πέτυχε ο Σάκχοφ.

Μόλις στο 2’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ με το σουτ του Λιβάι Γκαρσία, για να απαντήσει στο 24’ η Λαμία με τον Μανουσάκη να χάνει για λίγο την εστία του Στάνκοβιτς. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές καλές στιγμές, με την Ενωση να δημιουργεί ξανά κίνδυνο στο 33’ όταν ο Γκαρσία έκλεψε αλλά ο Ανσαριφάρντ δεν κατάφερε να απειλήσει μέσα από την περιοχή. Στην τελευταία φάση των πρώτων 45’ ο Ρόμανιτς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά το σουτ του μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Στην επανάληψη, ο Χατζισαφί έκανε στο 49’ ωραία ενέργεια που όμως δεν έφερε αποτέλεσμα και ένα λεπτό μετά, ο Σαράνοφ έβγαλε εντυπωσιακά το καλό φάουλ του Τάνκοβιτς. Στο 53’ έχασε την καλύτερη ευκαιρία της η ΑΕΚ πριν σκοράρει, όταν ο Γκαρσία γύρισε και ο Αλμπάνης αστόχησε από εξαιρετική θέση. Στο 56’ ήρθε καλή στιγμή για την Λαμία, με τον Μανουσάκη να μην βρίσκει στόχο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 68’, όταν έπειτα από συνδυασμό των Σιμάνσκι – Ανσαριφάρντ και ασίστ του τελευταίου, ο Σάκχοφ βρήκε δίχτυα. Στο φινάλε, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.