Η… φωτιά του Ελ Αραμπί και το… νερό του ψύχραιμου εκτελεστή, Γιώργου Μασούρα, ήταν αρκετά για να πάρουν σβάρνα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την άμυνα της ΑΕΚ, αφού οι «ερυθρόλευκοι» θα περάσουν από το ΟΑΚΑ με το εντυπωσιακό 1-5! Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Μασούρας (23′, 44′), Καμαρά (17′), Ελ Αραμπί (35′), Φορτούνης (74′). Ο Ανσαριφάρντ (89′) το μοναδικό γκολ για τον «Δικέφαλο», αφού άλλα δύο είχαν ακυρωθεί μέσω του VAR για οφσάιντ.

Η Ένωση υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play off της Super League 1 τους επερχόμενους πρωταθλητές για δεύτερη συνεχόμενη φορά, «ερυθρόλευκους».

Η μεν ΑΕΚ αποσκοπούσε στο τρίποντο που θα την κρατούσε στο παιχνίδι της δεύτερης θέσης, ενώ ο δε Ολυμπιακός στο τρίποντο που θα τον διατηρούσε στην κορυφή της βαθμολογίας χωρίς να έχει να προβληματιστεί για κάτι.

Ο αγώνας

Το πρώτο πεντάλεπτο θα κυλήσει δίχως κάποια αξιέπαινη φάση, με την ΑΕΚ να ελέγχει κυρίως την κατοχή της μπάλας και στο 5ο λεπτό να πατάει στην αντίπαλη περιοχή με τον Τάνκοβιτς. Το σουτ του όμως θα καταλήξει άουτ.

Απογοητευτικό θα λέγαμε το πρώτο αγωνιστικό δεκάλεπτο του ντέρμπι, αφού αμφότερες οι ομάδες φαίνεται να βολεύονται στην διατήρηση της κατοχής και όχι στην δημιουργία φάσεων από open play.

Μια σέντρα του Μασούρα στο 14′ από την αριστερή πτέρυγα δεν θα βρει αποδέκτη τον Ελ Αραμπί, αφού ο Αθανασιάδης θα βγει σε σωστό χρόνο και θα μπλοκάρει.

Και κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Μαντί Καμαρά θα πάρει την μπάλα σε πλεονεκτική θέση λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, θα στρώσει στο δεξί του πόδι, θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα κοντράρει και στο κεφάλι του Χνιντ και θα καταλήξει εντός εστίας του Αθανασιάδη! Ανοίγουν το σκορ οι «ερυθρόλευκοι» στο 17′!

Η απάντηση της Ένωσης δεν θα αργήσει να απαντήσει, αφού 3 λεπτά μετά, ο Κρίστιτσιτς θα βρεθεί σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, θα κάνει το πλασέ και ο Τάνκοβιτς με μια προβολή θα ισοφαρίσει προς στιγμήν! Όμως, ύστερα από έλεγχο στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Σουηδός ήταν εκτεθειμένος! Παραμένει το 0-1 για τους Πειραιώτες.

Και στο 23′ μέσω κόντρας, ο Γιώργος Μασούρας θα πάρει την μπάλα από τον Χολέμπας στα αριστερά, θα πατήσει στην περιοχή και με μια φωτοβολίδα θα στείλει την μπάλα στην κορυφή της εστίας του Αθανασιάδη! Πανέμορφο γκολ από τον Έλληνα φορ! 0-2 για τους παίκτες του Μαρτίνς!

11 λεπτά μετά θα έρθει και τρίτο τέρμα για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο! Ο Χολέμπας θα κάνει την σέντρα, ο Λόπες θα κάνει την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Ελ Αραμπί θα εκμεταλλευτεί το λανθασμένο γύρισμα και θα στείλει για τρίτη φορά σήμερα την μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης!

Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Μπρούμα στο 36′ ύστερα από ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Μάνταλο.

Ένα σουτ του Λόπες στο 39′, σε μια φάση διαρκείας για την ΑΕΚ, θα καταλήξει αρκετά εκτός του Σα, ενώ ακόμα ένα στο 40′ από τον Λιβάι Γκαρσία θα κοντράρει πρώτα στον Μπα και μετά ο Σα θα μπλοκάρει σταθερά.

Ευκαιρία και για τέταρτο τέρμα στο 41′ για τους Πειραιώτες, αφού ο Ελ Αραμπί θα πατήσει από δεξιά στην περιοχή, θα περάσει δύο παίκτες, θα μοιράσει στον Μασούρα, ο οποίος όμως θα κάνει ένα κάκιστο τελείωμα και θα στείλει την μπάλα απελπιστικά άουτ!

Και το κερασάκι στην τούρτα θα έρθει στο 45′, αφού ο Ελ Αραμπί θα βγάλει μαγική ασίστ πίσω από την πλάτη της άμυνας και θα βγάλει τον Μασούρα τετ α τετ απέναντι στον Αθανασιάδη. Ο Έλληνας φορ δεν θα λαθέψει και θα στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα εντός της εστίας της ανήμπορης και ανέτοιμης απόψε ΑΕΚ, γράφοντας το 0-4 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο!

Δεύτερη κίτρινη κάρτα για παίκτη της ΑΕΚ. Αυτή την φορά θα την δει ο Ολιβέιρα για προβολή του στον Σα στο 45+2′.

Και έτσι, ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο θα κλείσει, αφού μια «ερυθρόλευκη» καταιγίδα θα χτυπήσει την ΑΕΚ και ουσιαστικά θα καταστήσει το δεύτερο μισό περιττό!

«Έσβησαν» τις μηχανές οι Πειραιώτες – Να σώσει ό,τι μπορεί η Ένωση

Διπλή αλλαγή από τον Μανόλο Χιμένεθ με το καλημέρα στο δεύτερο μισό, αφού οι Ανσαριφάρντ και Αλμπάνης, θα πάρουν τις θέσεις των Τάνκοβιτς και Σιμάνσκι αντίστοιχα.

Ένα δυνατό σουτ του Ολιβέιρα στο 48′ λίγο έξω από την περιοχή θα καταλήξει στην αγκαλιά του Ζοσέ Σα. Φάση με υποσχέσεις για την ΑΕΚ.

Στο 49′ ο Ολιβέιρα θα βγει μέσω όμορφης μπαλιάς του Μάνταλου τετ α τετ με τον Σα. Ο Πορτογάλος θα βγάλει το πρώτο σουτ, όμως με δεύτερη ο παίκτης της Ένωσης θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα! Παρόλα αυτά, και αυτό το τέρμα θα ακυρωθεί, αφού μετά από σχετική μελέτη στο VAR, ο επιθετικός των «κιτρινόμαυρων» θα υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ!

Ευκαιρία και για πέμπτο τέρμα για τον Ολυμπιακό, αφού ο Μασούρας θα κάνει όμορφο γύρισμα από τα αριστερά στο 53′, όμως ο Ελ Αραμπί θα κάνει λανθασμένη προβολή, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία του Αθανασιάδη.

Στο 58′ θα έρθει και η πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, αφού ο Φορτούνης θα περάσει στην θέση του Μπρούμα.

Δίχως κάποια αξιόλογη φάση θα κυλήσουν τα επόμενα λεπτά, με τον Φορτούνη παρόλα αυτά να δίνει ιδιαίτερη φρεσκάδα. Στο 64′ ακόμα δύο παίκτες θα περάσουν στο ματς για τον Ολυμπιακό, αφού οι Καμαρά και Ελ Αραμπί, θα δώσουν τις θέσεις τους σε Μπουχάλακη και Χασάν αντίστοιχα. Για την ΑΕΚ θα περάσουν στον αγώνα οι Νεντελτσιάρου και Γαλανόπουλος, αντί των Μάνταλου και Χνιντ.

Μια κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο 68′ ύστερα από σέντρα του Νταντσένκο θα καταλήξει λίγο πάνω από την εστία του Σα. Σχεδόν μόνος του πήδηξε ο Ιρανός.

Και το πέμπτο γκολ θα έρθει για τον Ολυμπιακό στο 74′, αφού ο Χολέμπας θα πατήσει από αριστερά στην περιοχή της Ένωσης, θα κάνει το τακουνάκι το οποίο θα βρει τον Φορτούνη και εκείνος με ένα όμορφο και δυνατό σουτ, θα στείλει για ακόμα μια φορά απόψε την μπάλα εντός της εστίας του Έλληνα γκολκίπερ της ΑΕΚ!

Και ακόμα μια διπλή αλλαγή από τον Μαρτίνς στο 75′, αφού οι Μασούρας και Χολέμπας θα αποχωρήσουν και οι Ραντζέλοβιτς και Ντρέγκερ θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο. Τρία λεπτά μετά θα περάσει στον αγώνα και ο Μαχαίρας αντί του Λιβάι Γκαρσία.

Στο 89′ ο Καρίμ Ανσαριφάρντ θα εκμεταλλευτεί μια ωραία πάσα του Μαχαίρα, θα πατήσει στην περιοχή, θα σουτάρει, η μπάλα θα κοντράρει όμως ο Ιρανός θα πάρει το ριμπάουντ και θα πετύχει το γκολ! Ύστερα και από σχετική μελέτη στο VAR, αυτό το τέρμα τελικά θα μετρήσει, αφού ο Ντρέγκερ κάλυπτε τον παίκτη της ΑΕΚ! Μειώνουν έστω στο τέλος οι γηπεδούχοι σε 1-5.

Και με αυτό τον τρόπο, χωρίς και κάποια άλλη αξιόλογη φάση στα έξτρα 5 λεπτά των καθυστερήσεων, οι Πειραιώτες θα πάρουν μια άκρως εμφατική νίκη, πετυχαίνοντας 4 γκολ ήδη από το πρώτο ημίχρονο και βάζοντας ουσιαστικά το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο μισό. Από την άλλη ο γολγοθάς του «Δικεφάλου» συνεχίζεται, αφού θα ηττηθεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά στα πλέι οφ, μετά από το 3-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Χνιντ (Νεντελτσιάρου 64′), Λόπες, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (Γαλανόπουλος 64′), Σιμάνσκι (Ανσαριφάρντ 46′), Γκαρσία (Μαχαίρας 78′), Ολιβέιρα, Τάνκοβιτς (Αλμπάνης 46′).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας (Ντρέγκερ 75′), Μπα, Σεμέδο, Σωκράτης, Ανδρούτσος, Μπρούμα (Φορτούνης 58′), Καμαρά (Μπουχαλάκης 64′), Εμβιλά, Μασούρας (Ραντζέλοβιτς 75′), Ελ Αραμπί (Χασάν 64′).