Ο Πέτρος Μάνταλος ήρθε σαν από μηχανής θεός απ΄τον πάγκο, μέσα σε δύο λεπτά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να λυτρώσει την ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΣ (2-0) και να της χαρίσει τη νίκη στο στοιχειωμένο ΟΑΚΑ.

Ίδια εικόνα, διαφορετική μέρα… Η έκφραση και η γνωστή στάμπα στα μπλουζάκια δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά η λογοκρισία δεν επιτρέπει να γράψουμε κατά λέξη την ουσία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον ΠΑΣ. Το όνομα του αντιπάλου ήταν διαφορετικό, η κατάληξη των φάσεων ήταν διαφορετική, αλλά η εικόνα; Απαράλλακτη. Ανούσια στη μεσαία γραμμή, ακίνδυνη στην επίθεση, με φάσεις που φωνάζει δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα, και στην άμυνα ανασφαλής και ευάλωτη.

Γιατί η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με την ελαφρότητα ομάδας που δεν έχει τίποτα να χάσει ή να κερδίσει. Δε θα έπρεπε να είναι έτσι, αλλά ήταν. Κι έτσι είδε στο δεύτερο λεπτό τον Λιάσο να απειλεί, και κυρίως είδε στο πέμπτο λεπτό τους Περέα και Οικονομόπουλο να αστοχούν μόνοι απέναντι στον Παναγιώτη Τσιντώτα. Ο Έλληνας γκολκίπερ με δύο καίριες επεμβάσεις έδωσε χρόνο στην ομάδα του, που όμως άργησε να συνέλθει. Στο 12’ απείλησε ο Περέα και μόνο όταν ήταν που ο ΠΑΣ έμοιαζε να ρίχνει ταχύτητα, λες και είχε στόχο να αιφνιδιάσει κι αφού δεν το κατάφερε, μαζεύτηκε για να κρατήσει το μηδέν.

Για 45 λεπτά το κατάφερε. Έστω κι αν υπήρχαν χέρια (ακούσια ή εκούσια είναι θέμα κρίσης) ή επαφές στα όρια του πέναλτι, η ομάδα των Ιωαννίνων πήγε στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα που ήθελε και χωρίς να έχει επιτρέψει στην αντίπαλό του να βρει καθαρές φάσεις. Μια κεφαλιά του Τσούμπερ νωρίς στο ματς, ένα καλό σουτ του Σιμάνσκι και τα πέναλτι που ζητάει η ΑΕΚ ήταν τα μοναδικό σημεία αναφοράς, χωρίς ο Λοντίγκιν να νιώσει ποτέ έντονη πίεση.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Σα να είχε σταματήσει η κλεψύδρα στο ίδιο σημείο και επαναλαμβανόταν διαρκώς το ίδιο σενάριο με μικρές παραλλαγές. Η ΑΕΚ προσπαθούσε, αλλά δεν είχε τρόπο, ο ΠΑΣ δεν προσπαθούσε καν πια να επιτεθεί και αρκούνταν να κρατάει το μηδέν και η ειδοποιός διαφορά ήρθε στο 67’. Ή στο 69’! Στο 67’ μπήκε στο γήπεδο ο Πέτρος Μάνταλος, στο 69’ έκανε την κεφαλιά από τη σέντρα του Λάζαρου Ρότα και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ! Απέμεναν 20 λεπτά για να καταφέρει η Ένωση να κερδίσει και να μην ζήσει πάλι την κατάρα του 1-2, όπως στα ματς με ΟΦΗ, Παναιτωλικό, Βόλο, και ΠΑΟΚ.

Και τούτο συνέβη. Η ΑΕΚ κατάφερε να πράξει το σώφρον και να κρατήσει το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του ματς. Δεν ήταν όμορφο, αλλά δεν χρειάζεται όλες οι νίκες να είναι όμορφες. Ήταν αποτελεσματικό. Ό,τι της έλειψε άλλες φορές. Και κατάφερε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης χωρίς να αγχωθεί καν για τυχόν… στραβοκλωστιά στις καθυστερήσεις. Ο Καρίμ Ανσαριφάρντ έκανε το 2-0 λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών και η Ένωση έφτασε δικαιότατα στη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ, ο οποίος μετά το δεκάλεπτο ήταν ξεκάθαρο ρόλο κομπάρσου στο γήπεδο και έμοιαζε να έχει συμβιβαστεί με αυτόν.