Η καλή εντός έδρας φετινή Λαμία, υποδέχτηκε τον εκπληκτικό Ατρόμητo, σε έναν αγώνα πολύ ενδιαφέρον για βαθμολογικούς λόγους καθώς οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν μεγαλύτερη απόσταση από την επικίνδηνη ζώνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα έκαναν ένα αποφασιστικό βήμα για ένα Ευρωπαϊκο εισιτήριο.
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στο 22΄ο Γιαννιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Σάκη Παντελιάδη, ενώ στο 39ο λεπτό, ο Ντάουντα έπειτα από κεφαλιά πάσα του Χατζηϊσαΐα, δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κιβρακίδης έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει δύσκολα. Στο 55΄η Λαμία άνοιξε το σκορ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Πίτι, που έστειλε τη μπάλα εκεί που δν μπορούσε να αντιδράσει με τίποτα ο Γιαννιώτης. Στο 65΄ο Ντιγκινί εκτέλεσε φάουλ έξω από τη περιοχή, ο Μπούτνικ βρήκε τη μπάλα με το χέρι και πήρε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφληνοντας την ομάδα του με 10 πάικτες. Ο διαιτητής έδωσε εκ νέου φάουλ έξω από τη περιοχή, ωστόσο θα έπρεπε να είχε δείξει πέναλντι γιατί ο Ουκρανός επιθετικός ήταν εντός περιοχής.
Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος ισοφάρισε. Μπαλιά του Μάντσον, ο Πριντέτα μπερδεύτηκε με τον Παπαδόπουλο που είχε κάνει πολύ άστοχη έξοδος μακριά από τη περιοχή του, η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ έξω από την περιοχή σκόραρε σε κενό τέρμα. Στο 86΄ο Ατρόμητος έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες μέσα στο ίδιο λεπτό. Αρχικά, στο ριμπάουντ της απέκρουσης του Παπαδόπουλου ο Ντάουντα δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης δεν βρήκε καλά τη μπαλα έπειτα από σέντρα του Σάκιτς. Στο το μπέρδεμα στη μικρή περιοχή της Λαμίας ππαραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Λαμία να παίρνει ένα σημαντικό βαθμό και τον Ατρόμητο να δικαιούταν κάτι περισσότερο…

Λαμία (Μπ. Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Πριντέτα, Αναστασιάδης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα, Βάντερσον, Βασιλαντωνόπουλος, Μπούντνικ.

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ντιγκινί, Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντάουντα.