Με γκολ-πέναλτι του Σεμπά, ο Ιωνικός «εκτέλεσε» τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο (0-1), διπλασίασε τις νίκες του στα πλέι-άουτ και «απάντησε» στη νίκη του Λεβαδειακού πριν τον μεταξύ τους τελικό!

Χαμός στα πλέι-άουτ της Super League! Μετά την ήττα της Λαμίας στην Κρήτη, ο Λεβαδειακός έκανε «διπλό» στην Τρίπολη αλλά ο Ιωνικός… απάντησε με δική του νίκη στο Αγρίνιο με 1-0 επί του Παναιτωλικού, για την 3η αγωνιστική της διαδικασίας. Σκόρερ ο Σεμπά με πέναλτι στο 37′, χάρη στο οποίο οι Νικαιώτες έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στα πλέι-άουτ και πλέον, την επόμενη αγωνιστική, πάνε στο εκτός έδρας ντέρμπι παραμονής με τον Λεβαδειακό βρισκόμενοι πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 24 βαθμούς. Με 22 οι Βοιωτοί, στους 23 η Λαμία.

Το ματς ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο, με πολλά λάθη από τις δύο ομάδες και πολλές διακοπές: για τραυματισμούς, για φάουλ αλλά και για τη φάση του πέναλτι που προκάλεσε και μεγάλη ένταση στους πάγκους. Παρότι το πρώτο ημίχρονο κράτησε 54 λεπτά μαζί με τα 9 λεπτά των καθυστερήσεων παίχτηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο και αυτό όχι ιδιαίτερα καλό. Στο φινάλε του ο Ιωνικός ήταν καλύτερος, με 6-1 υπέρ του τελικές και φυσικά με το υπέρ του σκορ. Όπως προαναφέρθηκε, το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου πέτυχε ο Σεμπά στο 37ο λεπτό, με εύστοχη, αν και όχι τόσο καλή εκτέλεση πέναλτι. Αυτό είχε καταλογιστεί δύο λεπτά νωρίτερα μετά την παρέμβαση του VAR, για χέρι του Μλάντεν σε σουτ του Μασάς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάνιας. Κατά τα άλλα, το πρώτο μέρος είχε μονάχα δύο ακόμη αξιόλογες φάσεις, αμφότερες για τον Ιωνικό. Ένα σουτ του Φαντιγκά στο 10′ που κόντραρε και ένα ακόμη από τον Μασάς άουτ, στο 13′.

Καλύτερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό πλέον να ανεβαίνει αρκετά μέτρα και να πιέζει για την ισοφάριση και τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι. Στο 53′ ο Στάγιτς είχε σουτ άουτ για τον Ιωνικό και στο 55′ ο Καρέλης αστόχησε για τον Ιωνικό. Στο 60′ ο Ιωνικός ξεδιπλώθηκε άψογα στην αντεπίθεση, ο Σεμπά υποδέχθηκε κάθετη, έκανε ωραίο τακουνάκι για τον Ελευθεριάδη που έπιασε ένα πλασέ με το δεξί στην κίνηση αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Ανέβηκε κι άλλο στο τελευταίο 20λεπτο ο Παναιτωλικός αλλά ο Ιωνικός αμυνόταν αποτελεσματικά, εύκολα ή δύσκολα.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι χάνουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από μπαλιά του Πέδρο, ο Καρέλης βρέθηκε σε καλή θέση απέναντι από τον Χουτεσιώτη, αλλά έκανε αδύναμο πλασέ, στα χέρια του γκολκίπερ του Ιωνικού. Άουτ πέρασε και το βολ-πλανέ του Κολοβού στο 80′ ενώ με τη συμπλήρωση των 90′ ο Παναιτωλικός έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση: Ο Αποστολάκης έκανε έξοχο γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Κολοβός με κάποιο τρόπο… κατάφερε να αστοχήσει από τα δύο μέτρα, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο, ενώ άουτ πλάσαρε και ο Καρέλης στην εξέλιξη της φάσης. Το 0-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Παναιτωλικό να μένει χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς και τον Ιωνικό να διπλασιάζει τις νίκες του στα πλέι-άουτ, πριν το ματς που θα κρίνει πολλά για την παραμονή, κόντρα στον Λεβαδειακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου / 4-3-3): Ανέστης, Λιάβας (42′ Αποστολάκης), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδωρίδης (46′ Στάγιτς), Μάρτενσον, Ντίας (76′ Ξενιτίδης), Σενγκέλια (46′ Χουάνπι), Κολοβός, Καρέλης, Μόρσεϊ (64′ Πέδρο).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου / 4-2-3-1): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαλεριάνος, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά (33′ Ελευθεριάδης), Σεμπά (90′ Γουλέρι), Μασάς (68′ Σόουζα), Μάντζης.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Τέταρτος: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

AVAR: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)