Ο Αστέρας Τρίπολης ήθελε όσο τίποτε άλλο μια νίκη και χρειάστηκε να… λαχταρήσει μέχρι τη λήξη του ματς (2-1). Αφού γλίτωσε από του… Δεληγιαννίδη τα δόντια, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα του και τελικά να το ολοκληρώσει.

Ο Αστέρας μπήκε καλά στο ματς και φάνηκε να μπορεί να πιέσει από νωρίς στον αγώνα. Στο 26′ όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Δεληγιαννίδης σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς άνοιξε το σκορ για το 0-1. Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός άλλαξε και πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τον “αέρα” της αναμέτρησης. Μέχρι το ημίχρονο το σκορ παρέμεινε ως έχει ενώ σαν εικόνα ο ΟΦΗ είχε καλύτερες δημιουργίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πάντα άλλαξαν για τους Αρκάδες. Με τον Μαρτίν Τόνσο να «χτυπά» δύο φορές, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 62ο λεπτό και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στο 87ο λεπτό, παίρνοντας σπουδαία νίκη, η οποία τους διατηρεί σε επαφή με τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.