Η ΑΕΚ χωρίς να ιδρώσει πολύ, έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου με 4-0, κάνοντας το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα. Σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδος ήταν οι Πόνσε στο 45′ και Μπακασέτας στο 58′, που τιμώρησε την πρώην ομάδα του, ενώ το σκορ με εκπληκτικές ενέργειες έκλεισε ο Κλωναρίδης στο 85′ και το 92′.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδος μπήκε αποφασιμένη να καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ παθητικά στο αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ κι αυτό, όπως ήταν λογικό, δυσκόλεψε την ΑΕΚ. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης φώναζε συνέχεια στους παίκτες του, να παίξουν από τα άκρα, αλλά μόνο ο Μάνταλος και ο Λιβάγια ήταν ορεξάτοι. Μάλιστα ο Κροάτης επιθετικός πήγε σε πολλές ατομικές ενέργειες, όμως τα σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχα.

Οι “κυανέρυθροι” εξακολουθούσαν να ήταν ταμπουρωμένοι στην άμυνα και χαρακτηριστικό είναι πως επιχείρησαν μόλις ένα σουτ στο πρώτο 45λεπτο. Όταν παίζεις μόνο άμυνα είναι μαθηματικά βέβαιο, πως θα δεχθείς γκολ. Όπερκι εγένετο. Η ΑΕΚ που είχε κερδίσει πολλά κόρνερ, αξιοποίησε ένα από αυτά στο καταλληλότερο σημείο του αγώνα. Ο Μάνταλος βρήκε με ωραία σέντρα τον Πόνσε και ο Αργεντινός ανενόχλητος έκανε το 1-0 για τους πρωταθλητές, σκoρ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στ’αποδυτήρια.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, που με ατομική ενέργεια έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Πανιωνίου, κάνοντας το 2-0 για την Ένωση στο 58ο λεπτό. Μάλιστα ο επιθετικός της Ένωσης δεν πανηγύρισε το τέρμα του, αφού έχει υπάρξει παίκτης των “κυανέρυθρων” στο παρελθόν.

Βέβαια ο Μάνταλος έψαχνε εναγωνίως να σκοράρει, όμως οι προσπάθειές του, βρήκαν το δοκάρι.Το ίδιο συνέβη και με τον Βίκτωρα Κλωναρίδη με τη διαφορά πως ο Έλληνας στράικερ σκόραρε δις στο 84′ και στο 92, δείχνοντας πως συνεχίζει να είναι σε φόρμα.

Στη συνέχεια του ματς, δεν έχουμε να προσθέσουμε πολλά, αφού οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό τους, σκεφτόμενοι και το παιχνίδι με τον Άγιαξ την προσεχή Τετάρτη.