Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχτηκε την Ξάνθη στον αγώνα για την 8η αγωνιστική της Super League και κατάφερε να νικήσει με 2-0 τελικό σκορ.

Ο Απόλλωνας έδειξε σήμερα ένα “πρόσωπο” που χρειάστηκε 8 αγωνιστικές στο ελληνικό πρωτάθλημα για να “βγει” αλλά έστειλε μήνυμα σε όλους ότι εδώ!

Από το πρώτο κιόλας τέταρτο ο Απόλλων μπήκε καλά στο παιχνίδι. Είχε την κατοχή της μπάλας και βρήκε τρόπο με τους Αλμπάνη, Κονέ, Καστιγιέχος, Μεννδρινό να δίνουν ενέργεια στην ομάδα.  Μόλις στο 11′ από το κόρνερ του Κονέ, ο Καστιγιέχος πήρε την κεφαλιά και ανενόχλητος έκανε το 1-0 στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά πλευρά του Ζίβκοβιτς.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν χώρο στο γήπεδο, να είναι πιο κινητικοί και να πατούν στην περιοχή του Απόλλωνα χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια σημαντική φάση. Στο 19′ υπήρξε μια ακόμα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Αλμπάνη να προσπαθεί να κάνει τον αιφνιδιασμό αλλά ο πορτιέρε των Ακριτών έδιωξε σε κόρνερ με το πόδι.

Η απάντηση για την Ξάνθη ήρθε στο 22′ με τον Μπρίτο αλλά εκεί ο Τσόβιτς έδειξε πως είναι ένας σταθερός τερματοφύλακας. Δέκα λεπτά αργότερα μια προσπάθεια του Καστιγιέχος κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς, ενώ ίδια ήταν έκβαση της φάσης δύο λεπτά αργότερα με τον Τσόβιτες να μπλοκάρει το σουτ του Κίκε. Μέχρι να βγει το ημίχρονο, οι δυο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά χωρίς να… ιδρώσουν οι δύο τερματοφύλακες.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ και στο 51′ θα μπορούσαν να το έχουν πετύχει αν ο Λουσέρο δεν έκανε τον… αμυντικό του Απόλλωνα, μιας και σε κενή εστία περισσότερο έδιωξε παρά σούταρε για να σκοράρει.

Στη συνέχεια ο Τσόβιτς μπλόκαρε την τελευταία προσπάθεια του Γέντριτσεκ στην κίνηση από εκτέλεση φάουλ, ενώ ο στο 69′ ο Αλμπάνης έκανε μια καταπληκτική ενέργεια.

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 84′ με τον Αλμπάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Ζίβκοβιτς κι έγραψε το 2-0.

Απόλλων Σμύρνη (Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κούρος, Κύργιας, Μπιζιμίν, Παπάζογλου, Αλμπάνης, Κονέ, Καστιγιέχος (85′ Ανιέτε), Μενδρινός (74′ Χουάρεζ), Μάατσι (89′ Ελμπάζ)

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Γέντρισεκ (62′ Γέντρισεκ), Λισγάρας, Κασάδο, Λουσέρο (79′ Σιλά), Μπρίτο, Μεχία, Χατζητερζόγλου, Κίκε (62′ Ρόσε)