Έκανε περίπατο στη Ριζούπολη ο Παναθηναϊκός, που με δύο γκολ νωρίς και ένα τέρμα στο β’ ημίχρονο επικράτησε με 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας επέστρεψε απόψε ο Παναθηναϊκός μετά την εύκολη εκτός έδρας νίκη του επί του Απόλλωνα Σμύρνης (0-3) στο γήπεδο της Ριζούπολης, πετυχαίνοντας δύο γκολ από την άσπρη βούλα (13’ Παλάσιος, 17’ Αϊτόρ) και ένα με αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη (87’), σπαταλώντας ταυτόχρονα ένα τσουβάλι ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Το τριφύλλι ήταν σαφώς ανώτερο σε όλους τους τομείς της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» που ήθελε αλλά δεν μπορούσε (έφτασε τα δέκα συνεχόμενα ματς χωρίς να πετύχει γκολ) και είχε ως κορυφαίο τον τερματοφύλακα Βέρχουλστ που νικήθηκε μόνο από το σημείο του πέναλτι και τον συμπαίκτη του, Μπαξεβανίδη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ελέγξει το ρυθμό από το ξεκίνημα του ματς και είχε ως στρατηγική να δημιουργήσει ρήγματα από τη δεξιά του πλευρά, με τους Παλάσιος και Γκατσίνοβιτς, αλλά και τα ανεβάσματα του Σάντσες.

Το αποτέλεσμα ήταν στο 10ο λεπτό ο Αργεντινός πλάγιος αμυντικός να βγάλει υποδειγματική σέντρα από δεξιά προς τον Αϊτόρ, τον οποίο «κατεδάφισε» πριν σκοράρει ο Μπαξεβανίδης.

Ο διαιτητής Ευαγγέλου έδωσε το πέναλτι και ο Παλάσιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 13’ (0-1).

Τρία λεπτά αργότερα πάλι ο Σάντσες εκτέλεσε πλάγιο από δεξιά προς τον Ιωαννίδη που τσίμπησε τη μπάλα προ του Κάστρο ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή.

Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε με υποδειγματικό χτύπημα το 0-2 στο 17’.

Ο Απόλλων ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να πάρει περισσότερα ρίσκα και να αφήσει πιο πολλούς χώρους στους πράσινους που βγήκαν αρκετές φορές στο επιθετικό τρανζίσιον αλλά δεν τελείωσαν τις φάσεις με τον Βέρχλουστ να σταματά τόσο τον Γκατσίνοβιτς (32’) όσο και τον Ιωαννίδη (36’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να πετύχει ένα τρίτο γκολ, με τον Γκατσίνοβιτς να αστοχεί σε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από σέντρα του Χουάνκαρ (53’) και τρία λεπτά αργότερα ο Βέρχουλστ έδιωξε φανταστικά το σουτ του Αϊτόρ από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 62’ και πάλι ο Βέρχουλστ έσωσε με τα πόδια την εστία του σε τετ α τετ με τον Παλάσιος, ενώ στο 76’ ο Χατζηγιοβάνης έδωσε στο πιάτο το γκολ στον Ιωαννίδη που δεν βρήκε τη μπάλα για λίγα εκατοστά.

Ο Απόλλων απείλησε με τον Παμλίδη στο 78’ κι ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Χατζηγιοβάνη να αστοχήσει απέναντι στον Βέρχλουστ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει στο αυτογκόλ του Μπαξεβανίδη στο 87’ μετά από γύρισμα του Αϊτόρ (0-3).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα / 4-2-3-1): Βέρλχουστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκεζ, Ρόγκνε, Γιακιμόφσκι (46’ Βιτλής), Σίμπσαχ, Κάστρο (46’ Παμλίδης), Τσιλούλης (61’ Φαν Λα Πάρα), Σλίβκα, Μαρτίνες (77’ Ντάουντα), Σίγκνιεβιτς (71’ Ιωαννίδης).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ (89’ Σιδεράς), Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (72’ Κουρμπέλης), Παλάσιος (89’ Αλεξανδρόπουλος), Γκατσίνοβιτς (73’ Χατζηγιοβάνης), Αϊτόρ, Ιωαννίδης (77’ Καρλίτος).