Αν και έπαιξε με την δεύτερη ομάδα, ο Ολυμπιακός πήρε δεύτερο διπλό, μέσε σε λίγες μέρες, στη Θεσσαλονίκη και έβαλε δύσκολα στον Άρη, για τη συνέχεια των πλέι-οφς.

Την τρίτη του σερί νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός λίγες μέρες μετά την εξασφάλιση του 47ου πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι, οι οποίοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο Κλεάνθης Βικελίδης, επικράτησαν 1-0 του Άρη για την 7η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten.

Ο Ολυμπιακός με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 79 πόντους και αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση στο +19. Από την άλλη, στην 4η θέση με 53 πόντους είναι ο Άρης που συνεχίζει τη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Οι κίτρινοι ήταν λίγο πιο απειλητικοί στο α’ μέρος, με τις φάσεις να είναι λίγες. Οι ερυθρόλευκοι στην πρώτη τους καλή στιγμή στο β’ μέρος σκόραραν με τον Τικίνιο και κράτησαν το προβάδισμα έως το φινάλε.

Λίγες καλές στιγμές στο α’ μέρος

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι σε σχηματισμό 4-4-2 με τον Πάλμα και τον Μαντσίνι να είναι βασικοί. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός είχε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, καθώς έπαιξαν μεταξύ άλλων οι Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Κίτσος, Φαντιγκά.

Το ματς ξεκίνησε έχοντας ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν όρεξη για ποδόσφαιρο. Τα πρώτα σουτ από τις δύο ομάδες κατέληγαν στα σώματα, δίχως να υπάρχει η μεγάλη ευκαιρία. Οι ερυθρόλευκοι είχαν την κατοχή στα πρώτα λεπτά, ωστόσο σταδιακά ο Άρης ισορροπούσε.

Στο 13′ έπειτα από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Άρη, ο Τικίνιο μπήκε στην περιοχή με προϋποθέσεις, έκανε το σουτ, όμως απέκρουσε ο Κουέστα. Στο 24ο λεπτό ο Ιτούρμπε δοκίμασε το πόδι του, αλλά ο Τζολάκης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους στο 45′ ο Άρης είχε καλή στιγμή. Οι κίτρινοι κυκλοφόρησαν την μπάλα και την έφεραν στην περιοχή από τα δεξιά. Ο Μαντσίνι αξιοποίησε την πάσα του Σούντγκρεν, έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Τζολάκης.

Ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ με τον Τικίνιο
Ο Άρης μπήκε πιο επιθετικά στο β’ μέρος. Προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Εν αντιθέσει με τους ερυθρόλευκους οι οποίοι στην πρώτη τους καλή στιγμή στο β’ μέρος κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο 55ο λεπτό ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Κουέστα και ο Τικίνιο πήρε το ριμπάουντ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Αμέσως μετά ο Μπούργος αντέδρασε περνώντας τον Εντιαγέ στο πλευρό του Μαντσίνι

Οι κίτρινοι είχαν δύο τελικές με Ιτούρμπε, που δεν απείλησαν ουσιαστικά. Παράλληλα, ο Μπούργος πέρασε και τον Γκάμα, ενώ ο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Φαντιγκά με τον Κούντε.

Κράτησε το προβάδισμα ο Ολυμπιακός

O Άρης εξακολουθούσε να μην μπορεί να βρει λύσεις. Έτσι, ο Μπούργος πέρασε τον Μάνο στη θέση του Μαντσίνι. Ο Ολυμπιακός προσαρμοζόταν στο παιχνίδι του Άρη ενώ μετά το 73′ επιχείρησε να απειλήσει με τον Τικίνιο και τον Βαλμπουενά.

Οι κίτρινοι κρατούσαν την μπάλα και προσπαθούσαν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή των ερυθρόλευκων. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν το προβάδισμά του και μπόρεσε να κρατήσει το αποτέλεσμα. Στο 90ο λεπτό μάλιστα έτρεξε στην κόντρα, με τον Κουέστα να αποκρούει σουτ του Βρουσάι.