Ο έτοιμος κι ο ανέτοιμος. Όπου έτοιμος, ο Άρης με ευκαιρίες για γκολ κι όπου ανέτοιμος ο Ολυμπιακός που χάρη στον Κρίστινσον δεν έχασε στο φιλικό του «Κλ. Βικελίδης». Τελικά… 1-1.

Το φιλικό μεταξύ Άρη και Ολυμπιακού ήταν για τον πρώτο μια πραγματική πρόβα τζενεράλε, με τον Άκη Μάντζιο να «κατεβάζει» την εν πολλοίς βασική του 11άδα ενόψει της πρεμιέρας της επόμενης εβδομάδας, και για τους Πειραιώτες μια απλή ευκαιρία για να δοκιμαστούν και να τεσταριστούν ορισμένοι ποδοσφαιριστές, δεδομένου ότι σημαντικό μέρος του κορμού απουσιάζει λόγω υποχρεώσεων με τις εθνικές ομάδες.

Παίρνοντας ώθηση και από τον κόσμο που παρευρέθηκε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, μονοπωλώντας στον τομέα της δημιουργίας ευκαιριών. Μαντσίνι και Μπερτόγλιο τέσταραν σε κάθε περίσταση την ετοιμότητα του Κρίστινσον και γενικότερα της «ερυθρόλευκης» άμυνας, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα το τετ-α-τετ του Μάνου, τον οποίο έκοψε τελευταία στιγμή ο Λαλά.

Μετά το έντονο αυτό πρώτο εικοσάλεπτο των «κιτρινόμαυρων», ο Ολυμπιακός εξισορρόπησε την κατάσταση, ρίχνοντας τον ρυθμό με προσεκτική κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο, οι παίκτες του Μαρτίνς δυσκολεύονταν να «τρυπήσουν» την άμυνα του Άρη, καταλήγοντας να γίνονται απειλητικοί μονάχα σε στατικές φάσεις, με τα επικίνδυνα πόδια του Βαλμπουενά.

Στην προσεκτική κυκλοφορία των φιλοξενούμενων, πάντως, χώρεσε και μια εξαίρεση, αυτή του 38ου λεπτού: ο Ντιαγέ πίεσε πολύ ξαφνικά ψηλά, αιφνιδιάζοντας τον Ολυμπιακό και τον Ξενιτίδη, έκλεψε τη μπάλα και την έδωσε στον Μάνο. Ο τελευταίος την άνοιξε δεξιά στον Μαντσίνι, που με ωραία σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Ματέο Γκαρσία για το 1-0. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχαν ενστάσεις, ζητώντας χέρι στην προσπάθεια του σκόρερ.

Η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άρη να έχει και πάλι τις καλύτερες στιγμές του αγώνα. Όμως, οι γηπεδούχοι, είτε με τον Μπερτόγλιο, είτε με τον Μαντσίνι, έβρισκαν μπροστά τους τον εξαιρετικό Κρίστινσον αλλά και… το δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός «ξεμύτισε» στο τελευταίο τέταρτο, απειλώντας με τον Τικίνιο στο 78′. Δύο λεπτά μετά, σε δεύτερο χρόνο μετά από κόρνερ, ο Εμβιλά σέντραρε γλυκά και βρήκε το κεφάλι του Αβραάμ Παπαδόπουλου, που ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά σε 1-1.

Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη, με τις δύο πλευρές να γλείφουν τις πληγές τους, δεδομένου ότι αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού για τον μεν Άρη ο Λούμορ Αγκμπενγένιου, για τον δε Ολυμπιακό ο Γιώργος Ξενιτίδης.

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπεναλουάν, Λούμορ (90′ Γκάνεα), Σάσα, Ντιαγέ, Μαντσίνι (82′ Ματίγια), Μπερτόγλιο (82′ Χαΐροβιτς), Ματέο Γκαρσία (62′ Ιτούρμπε), Μάνος (90′ Μαρμαρίδης).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Λαλά (82′ Αποστολόπουλος), Παπασταθόπουλος (71′ Παπαδόπουλος), O. Μπα (90′ Κινκουέ), Καρμπόβνικ, Εμβιλά, Ξενιτίδης (60′ Μαυρουδής), Λόπες (71′ Α. Μπα), Βαλμπουενά, Τικίνιο, Ελ Αραμπί.