Ο Μπουχαλάκης πέτυχε σε 18 λεπτά όσα γκολ έχει πετύχει συνολικά με την φανέλα του Ολυμπιακού σε αυτά τα 2,5 χρόνια παρουσίας του -μετά από δυο ασίστ του Φορτούνη- και έτσι, η ομάδα του Μαρτίνς πήρε, έστω και με μια δόση άγχους μετά την μείωση του Μπερτόγλιο (74′), την νίκη στο “Κλέανθης Βικελίδης” που την έφερε μόνη στην κορυφή του πρωταθλήματος, λίγες μέρες πριν από τον “τελικό” με την Μαρσέιγ!

Η αναμέτρηση

Ντέρμπι κορυφής. Και για αυτό είχε φροντίσει φυσικά, τόσο η καταπληκτική πορεία του Άρη στο πρωτάθλημα, όσο και η σταδιακή εμφάνιση της επίδρασης του Άκη Μάντζιου στον “κίτρινο” οργανισμό. Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε μια παράξενη φάση. Πρωτίστως λόγω των πολλών και ξαφνικών ατυχιών που του παρουσιάστηκαν το τελευταίο χρονικό διάστημα. Δευτερεύοντος, από την κακή εμφάνιση τόσο στο αιώνιο ντέρμπι, όσο και στο ματς της Τετάρτης κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Και για αυτό ίσως να μπήκε με περισσότερη προσοχή στο παιχνίδι του “Κλεάνθης Βικελίδης”. Ο Άρης συγκέντρωσε την μερίδα του λέοντος της κατοχής σε αυτά τα πρώτα λεπτά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά.

Την ώρα που η επιστροφή του Αραμπί στην αρχική ενδεκάδα και στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του Ολυμπιακού ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή. Αρχικά, με το αδύναμο πλασέ του στο 10΄να καταγράφετε ως η πρώτη ευκαιρία στην στατιστική κατηγορία και στην συνέχεια με την πάσα κλειδί στον Φορτούνη στο 16′, με τον Έλληνα χαφ να ντριμπλάρει υπέροχα τον Μπελανουάν αλλά να να μην καταφέρνει να βρει την εστία του Σιαμπάνη.

Και ενώ το παιχνίδι πήγαινε στο… ρελαντί μετά τις δυο μαζεμένες φάσεις των ερυθρόλευκων, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με το μόλις δεύτερο φετινό γκολ της σε πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να μπει σε ανύποπτο χρόνο σε θέση οδηγού. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Μπουχαλάκης με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό στο 29ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι, με εφόδιο το προβάδισμα που είχαν κατοχυρώσει, έσβησε απότομα κάθε υποψία άμεσης αντίδρασης που μπορεί να είχε ο Άρης και όπως ήταν φυσιολογικό το σκορ παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους.

Και εάν το πρώτο γκολ του Έλληνα χαφ έκοψε τα φτερά των παικτών του Μάντζιου, το δεύτερο προσωπικό του, που ήταν και εντυπωσιακότερο, ήταν αυτό που πρακτικά έβαλε το ματς για ύπνο.

Ο Ολυμπιακός ξεδίπλωσε ωραία την αντεπίθεση με τον Αραμπί, ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λοβέρα άφησε τη μπάλα να περάσει και ο Μπουχαλάκης με ένα κοντρόλ και ένα καταπληκτικό σουτ, πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη για την ομάδα του, μόλις δυο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους.

Ο Άρης δυσκολευόταν αφάνταστα να παράξει φάσεις σε σετ παιχνίδι, η άμυνα του Ολυμπιακού απορροφούσε με σχετική ευκολία έστω και αυτή την ελάχιστη πίεση που δεχόταν, χωρίς ωστόσο και ο ίδιος να είχε την διάθεση να επιτεθεί όντας μπροστά στο σκορ. Τακτική προσέγγιση που παραλίγο να του αποφέρει το 3-0 σε μια κόντρα επίθεση στο 73΄με το σουτ του Ελ Αραμπί να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σιαμπάνη.

Και αφού δεν κατάφερε να το κλειδώσει οριστικά, κατάφερε να… πιεστεί. Ο Μπερόγλιο, στην εξέλιξη της φάσης του Μαροκινού, έδωσε στον Σάντε Σίλβα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Αργεντινός με πλασέ στο πρώτο δοκάρι μείωσε σε 2-1, αναζωπυρώνοντας το ενδιαφέρον στο ματς!

Ο Άρης κατάφερε να αγχώσει τον Ολυμπιακό σε αυτά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Πειραιά να έχει ρίξει κατακόρυφα τους ρυθμούς του, κάνοντας μια συντήρηση ανάμεσα στα πολλά και σημαντικά ματς, αλλά δεν κατάφερε να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, με τους ερυθρόλευκους να φεύγουν με το διπλό από την Θεσσαλονίκη και να πατάνε γερά στη κορυφή.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Σούντγκρεν (84’ Γκάνεα), Ροζ, Μπεναλουάν, Ματίγια, Λούκας Σάσα (69’ Μπερτόγλιο), Τζέγκο, Μπρούνο Γκάμα, Γκαρσία (58’ Σίλβα) & Μάνος (58’ Λόπεθ)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Ραφίνια, Καμαρά, Μπουχαλάκης (90+9 Ροντρίγκεθ), Εμβιλά, Φορτούνης (83’ Βρουσάι), Λοβέρα (63’ Μασούρας) & Ελ Αραμπί (83’ Κάιπερς).