Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο Κ. Βικελίδης με σκοπό να φύγει με το διπλό, βρήκε το γκολ από νωρίς και, εύκολα δύσκολα, το κράτησε μέχρι το τέλος, επικρατώντας του Άρη με 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αποφασιστικό βήμα για να καλύψουν το χαμένο έδαφος από την πρώτη τετράδα.

Μετά το γκολ, οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν, όμως είτε ο Διούδης, είτε η αντίπαλη άμυνα, τους κράτησε στο μηδέν και τους υποχρέωσε στην δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα.

Αγώνας:

Ο Άρης προέρχεται από την ήττα με την ΑΕΚ, όπου απομακρύνθηκε από την κορυφή και έδωσε συνέχεια στις προβληματικές εμφανίσεις.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε δεύτερη σερί νίκη επί της ΑΕΛ με 2-0 και έμεινε κοντά στην πρώτη τετράδα, με το συγκεκριμένο παιχνίδι να κρίνει πολλά για την συνέχεια και των δύο.

Οι “πράσινοι” μπήκαν καλύτερα μετά το πρώτο δίλεπτο και πήραν την κατοχή, απειλώντας και με πλασέ του Καμπετσή στο 7′ έξω από την περιοχή, μετά από ωραία συνεργασία με τον Ιωαννίδη.

Δύο λεπτά αργότερα, η απειλή μετουσιώθηκε σε γκολ με τον ίδιο παίκτη, μετά από στημένο στο 9ο λεπτό. Ο Χουάνκαρ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Βέλεθ γύρισε στον Καμπετσή και αυτός, προ κενής εστίας, άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Ακολούθησε κυριαρχία των γηπεδούχων, όσον αφορά την κατοχή, γιατί οι αντίπαλες γραμμές δεν επέτρεπαν κάτι περαιτέρω.

Πολλά τα μαρκαρίσματα και πολλές οι φωνές από παίκτες και πάγκους, δεν επέτρεψαν να δούμε όμορφο παιχνίδι, με τον Σιδηρόπουλο να σφυρίζει κάθε επαφή και πέσιμο, ειδικά των Θεσσαλονικιών.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Μάντζιου ήρθε στο 33′, όταν και ο Μαντσίνι σημάδεψε, εξωτερικά, το δεξί δοκάρι του Διούδη, μετά από γέμισμα.

Οι φιλοξενούμενοι υπερασπίστηκαν πολύ καλά το προβάδισμα που πήραν από νωρίς, οπισθοχωρώντας αισθητά και ψάχνοντας κάτι καλό στις αντεπιθέσεις, όπου είχε μία-δύο προοπτικές να γίνει απειλητικός.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιο αποφασισμένος για να βρει, πρώτα. την ισοφάριση. Ο Μάνος απώλεσε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία αυτού στο 48′, όταν και άργησε να πλασάρει σε τετ α τετ με τον Διούδη, με τους αμυντικούς να τον προλαβαίνουν.

Εκεί που οι γηπεδούχοι έπαιζαν μονότερμα και είχαν την υπεροχή, ο Εμμανουηλίδης έφτασε πολύ κοντά στο 0-2, όταν και ντρίμπλαρε τέσσερις παίκτες, για να νικηθεί από τον Σιαμπάνη στο 63′.

Ο Βέλεθ έχασε και αυτός καλή στιγμή για να καθαρίσει την υπόθεση-νίκη στο 65′, καθώς σημάδεψε ψηλά από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από στημένο και γύρισμα του Ιωαννίδη.

Τα δυνατά μαρκαρίσματα συνεχίστηκαν καθ’ όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και δεν επέτρεψαν να υπάρξει ρυθμός, ενώ οι “πράσινοι” έδιωχναν την μπάλα, κάθε φορά που αυτοί ήταν στα πόδια του.

Οι προσπάθειες των “Αρειανών” πήγαιναν στράφι, που δεν μπορούσαν να βρουν κλασσικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο, στην παγωμένη Θεσσαλονίκη.

Κίτρινες: Πούγγουρας (11′), Λόπεθ (11′), Ιωάννου (33′), Μπεναλουάν (58′), Μολό (73′), Σάκιτς (85′)

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (81′ Σάκιτς), Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (81′ Γκανέα), Τζέγκο (55′ Σάσα), Ματίγια, Γκάμα, Μαντσίνι (68′ Σίλβα), Ματέο, Λόπεθ

Παναθηναϊκό (Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μολό, Βέλεθ, Μαουρίσιο (81′ Χατζηθεοδωρίδης), Αλεξανδρόπουλος, Εμμανουηλίδης (74′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (80′ Καρλίτος), Καμπετσής