Εικοσιένα λεπτά ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό ώστε να πάρει εύκολη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι «αιωνίων» με τους Γκιλιέρμε και Ελ Αραμπί στο 5′ και στο 21′ αντίστοιχα και τον Καφού στο 91′ με το «κερασάκι στην τούρτα».

Το ότι βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα απέδειξε για ακόμα μία αγωνιστική ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε «θύμα» του αυτήν την Κυριακή τον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες με μόλις δύο τελικές στα πρώτα 21 λεπτά του αγώνα σκόραραν δύο φορές και πήραν σαφές προβάδισμα νίκης, το οποίο διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και διεύρυναν στις καθυστερήσεις.

ΔΥΟ ΤΕΛΙΚΕΣ, ΔΥΟ ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΕ 21 ΛΕΠΤΑ

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκιλιέρμε έκανε ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Διούδη για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού για να ισοφαρίσει ήταν στο 18′. Ο Χατζηγιοβάνης είδε από μακριά τον Σα να είναι εκτός εστίας, δοκίμασε ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Μπα με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ, πάνω στη γραμμή.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού συνεργάστηκαν άψογα σε όλο το γήπεδο, ο Μπουχαλάκης με «τακουνάκι» βρήκε τον Ομάρ και ο τελευταίος «σέρβιρε» για τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να «εκτελεί» για το 2-0 στο 21′, στη δεύτερη τελική των Πειραιωτών στο ματς.

Στην τρίτη τελική των γηπεδούχων στον αγώνα και πρώτη εκτός εστίας στο 43′, ο Μπα πήρε μία καλή κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ με τον Διούδη να μην ανησυχεί.

Στο 48′ ο Λοβέρα πήρε πάνω του δύο παίκτες του «τριφυλλιού», τους απέφυγε, σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Διούδης «εκτινάχθηκε» εντυπωσιακά και αποσόβησε το γκολ.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο και από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, όμως δεν είχε τις ίδιες διαθέσεις με το πρώτο μέρος.

Στο 64′ ο Παναθηναϊκός βγήκε μπροστά με τον Δώνη, δοκίμασε ένα φιλόδοξο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Σα είπε «όχι» κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να γίνει πραγματικά «απειλητικός». Η ομάδα του Γιώργου Δώνη δεν είχε… έμπνευση επιθετικά, ο Σα δεν είχε δύσκολο έργο και οι «ερυθρόλευκοι» απλά κρατούσαν το επί μέρους τους σκορ.

Πολύ ωραία κεφαλιά έπιασε ο Καμπετσής στο 86ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα όμως πήγε λίγο άουτ.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Καφού στο 91′ με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή για το 3-0 των «ερυθρόλευκων».