Η έλλειψη κινήτρου βοήθησε την αναμέτρηση στην Τρίπολη, με τον εξαιρετικό Αστέρα και την ΑΕΚ να μένουν τελικά στο 1-1, μετά από ένα όμορφο και ανοιχτό παιχνίδι.

Ο Αστέρας κυνήγησε την πρώτη του νίκη στα play offs, απέναντι στην ΑΕΚ που εμφανίστηκε και στην Τρίπολη με πάρα πολλές απουσίες, πλησίασε στο να την πάρει σε ένα σημείο στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα με ανατροπή, αλλά το τελικό 1-1 μοιάζει να ανταποκρίνεται σε αυτό που είδαμε συνολικά στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Το ματς δεν ήταν κακό, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν είχε ισορροπία στην ανάπτυξη της, αφού ήταν φανερό πως όσα μπορούσε να κάνει από δεξιά, την πλευρά του Βασιλαντωνόπουλου δηλαδή, δεν μπορούσε να τα κάνει από αριστερά, που έπαιζε ο Μιτάι. Ενώ οι κινήσεις Τάνκοβιτς και Αλμπάνη από τα άκρα προς τα μέσα, ήταν λίγες για να λύσουν το πρόβλημα που υπήρχε στην ανάπτυξη κι από τον άξονα. Ωστόσο όσες φορές έγιναν, δημιούργησαν φάσεις. Μια πολύ μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Τάνκοβιτς, ένα καλό σουτ από τον Σουηδό κι ένα ακόμη από τον Αλμπάνη από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Ο Αστέρας δεν είχε καλή παρουσία μέχρι την ανάπαυλα στο αμυντικό τρίτο της ΑΕΚ, ωστόσο είχε μια και καλή ευκαιρία στην εκπνοή, όταν ο Τιλίκα έβγαλε σε θέση για γκολ τον Μπαράλες, αλλά ο Μπακάκης απόκρουσε το σουτ του Αργεντινού με προβολή.

Ο Αστέρας έχασε μια ακόμη τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Σίτο να στέλνει εξ ΄επαφής την μπάλα πάνω στον Αθανασιάδη με κεφαλιά. Αλλά η ΑΕΚ αμέσως μετά βρήκε γκολ με ωραία εκτέλεση του Ανσαριφάρντ από καλή συνεργασία Τάνκοβιτς και Αλμπάνη. Αλλά δεν βρήκε τρόπο να δώσει συνέχεια σε αυτό.

Αντίθετα, ο Ράσταβατς αντέδρασε με αλλαγές που είχαν αντίκτυπο στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του. Εκμεταλλεύθηκε με Τιλίκα και Κώτσιρα το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΚ στο αριστερό άκρο της άμυνας και βρήκε την ισοφάριση με ένα γκολ του Έλληνα μπακ, που είχε και δόση τύχης.

Ο Αστέρας έκλεισε το ματς δείχνοντας πιο επιθετικός και είχε άλλη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπαράλες από κοντά στο δοκάρι. Αντίθετα η ΑΕΚ, που δεν βοηθήθηκε από τις κινήσεις του Μανόλο Χιμένεθ, έβγαλε πάλι λίγη ζωντάνια επιθετικά, όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε ο Μαχαίρας, που ο προπονητής του μάλλον τον έχει ξεχάσει εδώ και καιρό. Παρά τα πολύ καλά δείγματα στο πρώτο μισό της σεζόν…